Svůdník, geniální malíř, grafik, scénograf i sochař – tím vším byl Pablo Picasso. Osobitý a charismatický Španěl nás před 48 lety v tento den opustil. Dnes je známou legendou, ale dříve byl jen chudým mužem, který pálil své umělecké výtvory, aby se zahřál. Jeho jméno zná snad každý, ale stále jsou věci, které nejednoho člověka o tomto velkolepém malíři překvapí. 

Jméno jazykolam

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso, to je celé jméno španělského velikána. Získal ho při baptizaci a skládá se ze 23 slov. Rodiče se při výběru jmen nechali inspirovat od svých příbuzných nebo svatých. Údajně se malíři na příjmení Picasso zalíbilo zvučné dvojité „s“, které je pro Španěla neobvyklé a celkově mu znělo lépe než třeba Pablo Ruiz.

Picasso měl velké štěstí, když jen o chlup unikl 21. století. Dnes by si totiž na úřadech vytrpěl dobrých pár hodin, kde by musel vyplňovat doklady a vyřizovat si speciální pas na míru. 

Předurčen k umění

Picasso byl srdcem umělec, proto také jeho první slovo bylo „piz“. To je zkratka pro španělské slovo „lápiz“ a v překladu znamená tužka. Není tedy divu, že jeho rodina ho k umění vedla už od útlého věku. 

Picassův otec byl také umělcem a brzy si uvědomil, že má doma talent od přírody. Umělecký potenciál svého syna začal rozvíjet v sedmi letech. Picasso dokončil své první dílo o dva roky později. Obraz nese název Picador

Picador (1889), zdroj

Podezřelý z krádeže Mona Lisy

V roce 1911 zmizela pařížského muzea Louvre Mona Lisa. V té době byla ochranka muzea minimální. Byly to tedy ideální podmínky pro zloděje, kterému se podařilo ukrýt na dva dny v jedné ze skříní v objektu, kde si naplánoval svou krádež. 

Okamžitě se strhl poprask, uzavřely se hranice Paříže, policie následně prohledala každý koutek města. Nakonec dostala tip od zloděje umění, který je odkázal právě na Picassa. Picasso byl vlastníkem několika ukradených iberských soch. V sochách nalézal inspiraci k některým ze svých děl, proto pro policii byl podezřelým číslo jedna. 

Picasso šel k řece Seina, kam měl sochy v úmyslu hodit. Nakonec si to rozmyslel a raději se k vlastnictví přiznal u policie. Soudce rozhodl, že Picasso s krádeží Mona Lisy nemá nic společného a z podezření byl uvolňen. 

Vytvořil více obrazů než Van Gogh, Da Vinci, Kandinsky a Munch dohromady

Picassova umělecká kariéra trvala 75 let. Za svůj pestrý život vytvořil 13 500 obrazů a designů, dále 100 tisíc tisků a rytin, 34 tisíc knižních ilustrací a v nejmenší řadě 300 soch a keramik. Dosáhl tak umístění v Guinnessově knize světových rekordů. 

Zároveň drží rekord nejvíce ukradených uměleckých děl. Dohromady mu za život odcizili 1 147 výtvorů. Jednou ze známých loupeží byla krádež malby Picassa společně s dalšími pěti díly jiných umělců z muzea moderního umění v Paříži. Pachatel během soudu prohlásil, že obrazy hodil na skládku, za to ho soud odsoudil k osmi letům vězení. 

Women of Algiers – nejdražší Picassův obraz, zdroj

Picasso neboli kubistický Casanova 

Popsat Picassův vztah k ženám jako komplikovaný by nestačilo. Za svůj život vstoupil do manželství se dvěmi ženami. Jeho první žena Olga s ním byla až do své smrti i přesto, že mu přišla na jeho aféru se sedmnáctiletou Marií. Picasso se s Olgou odmítl rozdělit o majetek, proto s ním musela legálně zůstat.

Malířova slabost pro mladší ženy nebyla tajemstvím. Jednou z nich byla i Françoise Gilot, se kterou pobýval, když jí bylo teprve 21 let a on byl o devatenáct let starší. Françoise byla jeho múzou a měli spolu dvě děti.

Jeho bohémský styl života znamenal, že za sebou nechával několik rozbitých manželství. Další z jeho manželek, Jacqueline Roque, nepřipustila přítomnost jeho dětí na otcově pohřbu. Roque i Marie nakonec spáchaly sebevraždu.

Bůh moderního umění 

Picasso je, byl a bude superstar mezi malíři. Muž se svým typicky pruhovaným trikem a charismatickým vystupováním se stal nesmrtelnou ikonou a ve velkém se zapsal do historie umění. Byl značným přínosem uměleckému světu, inspiroval a ovlivnil statisíce lidí. 

Pablo Picasso (1881-1973): „Když jsem byl dítě, moje matka mi řekla: Pokud se staneš vojákem, budeš generálem. Pokud se staneš mnichem, skončíš jako papež. Místo toho jsem se stal malířem a skončil jsem jako Picasso“.

Zdroj náhledového obrázku

Roxane Hamilton

Jsem studentkou kvinty na gymnáziu. Vášnivá čtenářka se zálibou v umění. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je mám možnost sdílet na Studentských listech. Žiji rozmanitý život, jeden na poli se svými psy ve velikosti poníků, druhý na konferenci v Římě v obleku. Zajímám se o kulturu, historii a ráda cestuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..