Den věnovaný Zemi, upozorňující na ekologické problémy, snažící se motivovat a informovat lidi z celého světa k lepšímu chování a nature friendly smýšlení.

Poprvé byl slaven 22. dubna 1970, nejen z ekologických, ale i protiválečných důvodů. Kladl si za cíl vnést ekologii i do politických kruhů a přesvědčit širokou veřejnost o nutnosti lepšího chování k životnímu prostředí. V roce 1990 se stal 22. duben Mezinárodním dnem Země, který oslavují lidé z celého světa.

Co můžu udělat já?

Už jenom to, že o lepším chování přemýšlíte, je veliký krok kupředu. Stejně jako u ostatních věcí, i v tomhle případě je lepší začít maličkostmi, které můžete opravdu změnit. Připravila jsem si pro vás seznam několika takových menších, či větších kroků, které jsem rozdělila do dvou článků. První díl bude zaměřený na obecné a (doufám) pro vás už známé věci. Druhý díl se bude soustředit na potraviny.

Tak, abych to neprodlužovala, tady je několik základních věcí, které můžete pro přírodu, a často i pro sebe, udělat hned teď.

Recyklujte

Asi nejzákladnější a nejznámější věc, kterou můžete pro přírodu udělat. Nemusíte utrácet miliony za speciální koše na třídění, nebo popelnice. Stačí si vzít nějakou starou nákupní tašku, kterou můžete použít i víckrát, a dát ji vedle koše na odpadky. Myslím, že nikomu nebude dělat moc velký problém vyhodit plastový obal místo do koše právě do téhle tašky. To samé pak platí i pro papír, sklo a další recyklovatelný materiál.

Šetřete vodou

Pro nikoho není tajemstvím, že vody je na světě málo – a bude se to zhoršovat. Proto bychom ji neměli zbytečně vyhazovat oknem a raději se zamyslet, jak ji používat lépe. Nemusíme si dávat půlhodinovou sprchu, nebo napouštět celou vanu, jestli se chceme umýt. Zároveň nemusíme zalévat květiny na zahradě vodou z vodovodu, ale použít například tu, ve které jsme myli nádobí, nebo si oplachovali ruce.

Další variantou, která už ale vyžaduje finančí rezervu, je například myčka, nebo pračka – u které věřím, že ji většina z nás vlastní. Také si můžete nechat vykopat studnu, nebo sbírat dešťovou vodu do kádí – právě touhle vodou pak můžete zalévat květiny.

Šetřete energii

Není nutné, aby v domě byla rozsvícena všechna světla. Není potřeba mít zapnuté tři televize najednou, každou na stejném programu. Je hloupost nechat topení na maximum, když máte otevřená okna. Nejen, že vás to stojí peníze, které můžete využít na něco, co vám udělá radost, navíc to je i zbytečné plýtvání.

Neplastujte

Zní to nemožně, ale když začnete s malými krůčky, můžete se k úplnému zbavení se plastů časem dopracovat. Základem je přestat si každý den kupovat novou plastovou láhev s nějakou sladkou vodou – pomůžete nejen přírodě, ale i svému zdraví, když budete používat lahve déle.

Zároveň zkuste používat krabičky na svačinu, místo plastových sáčků, u kterých vám beztak hrozí, že se roztrhnou. Navíc do krabiček můžete dát i rozmanitější druhy jídla, ta která by se vám do pytlíků nevešla, nebo by tam nešla dát z jiných důvodů.

K nákupu si berte tašku z domova, a když už musíte vzít tašku z obchodu, schovejte ji v domě a využijte později znovu. V poslední době se rozmohlo nakupování pečiva, ovoce a zeleniny do vlastních plátěných nebo síťovaných pytlíků, které určitě najdete v každém ekologickém obchodu. A jestli jste šikovní na ruční práce, můžete si pytlíky vyrobit sami.

Jednoduše zkoušejte, ubírejte a ubírejte.

Ale hlavně nevyčítejte sobě ani ostatním každý malý kousek plastu, který použijí – pamatujte, že nikdo není dokonalý.

Choďte pěšky

To je ta nejlepší varianta. Na druhém místě je kolo, nebo brusle, na třetím pak využívání hromadné dopravy. Je samozřejmé, že v dnešní uspěchané době se někteří z nás bez auta neobejdou, ale přesto si myslím, že jezdit někam, kam můžu za pár minut dojít pěšky, je úplně zbytečné.

Nejenom, že to škodí přírodě – emise, CO2, prach, výroba a doprava paliv –, ale také to moc nepomůže vaší peněžence a především vašemu zdraví .

Malá pohybová aktivita, sedavý styl života, přispívá ke vzniku civilizačních chorob, jako je cukrovka, obezita, nebo rakovina. Zároveň má i negativní vliv na naše duševní zdraví.

Naopak malá procházka, místo jízdy autem, vám zvedne náladu. A navíc uděláte něco pro přírodu a pro místo, kde žijete – protože jste to vy, kdo budete muset tenhle vzduch dýchat.

Buďte aktivní

Jestli jste z těch jedinců, kterým je bližší práce a interakce s okolím, rozhodně zkuste navštívit nějakou z ekologických akcí na pomoc přírodě. Ať už pod hlavičkou někoho jiného, nebo sami, vždycky se najde něco, co by mělo být uděláno – stačí se jenom dobře dívat.

Možností je spoustu – sázení stromů, úklid odpadků, oprava domečků pro zvířata. Nebo zorganizujte vlastní akci, která dá spoustu nejenom přírodě, ale i vám!

Anna Štětková

Redaktorka Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..