Právě si prohlížíte Do Bratislavy vyrazil volební vlak, vezl převážně studenty
Foto: David Čížek, SL.

Z pražského Hlavního nádraží po pátečním obědě vyjel vlak směrem na Slovensko. Dovezl tam okolo 500 voličů. Podobný vlak odjíždí před sobotními volbami i z Brna. Za projektem stojí iniciativa NESTRAŤ SVOJ HLAS několika neziskových organizací. 

Den před volbami do slovenské Národní rady se domů vypravilo přes tisíc Slováků. Jeden vlak vyrazil z Prahy, druhý bude večer vyjíždět z Brna. Projekt cílí primárně na studenty a mladší Slováky, přístup ale není odepřen žádné věkové kategorii – podle posledních dat organizátora studenti tvoří asi 60 %.

Podle Marka Macha, předsedy občanského sdružení Mladí, je hlavním cílem iniciativy zvýšit účast ve volbách. Vymezuje se proti možným nařčením z toho, že svážet Slováky vlakem do Bratislavy je manipulace voleb: „Naším cílem není ovlivňovat parlamentní volby v prospěch či neprospěch jakékoliv strany. To, o co nám jde, je aby říjnový parlament, který vzejde z nadcházejících voleb, co nejlépe reprezentoval postoje všech Slováků.“

Nastupující voliči. Foto: David Čížek, SL.

Za iniciativou stojí čtveřice neziskových organizací vystupující pod jménem NESTRAŤ SVOJ HLAS, ta pak celou akci také finančně zajišťuje. Mezi známá jména patří například Bratislavský think-tank působící v politických a mezinárodních otázkách GLOBSEC nebo aktivistická organizace Mladí proti fašizmu. Skupinu pak doplňují spolky Sebavedomé Slovensko a Žemy.

Vlak měl původně vyrážet z Hlavního nádraží v Praze v 11.53, kvůli zdržení na cestě z Bratislavy ale do Prahy dorazil s půlhodinovým zpožděním. S deseti vagony má kapacitu přes 500 lidí, na čtyřhodinovou cestu odjel téměř plný.

Na nástupišti se sešli především mladí lidé, většinou studenti. Spolu s nimi jelo i zhruba dvacet organizátorů akce a vagon vyhrazený pro novináře. Soupravu a provoz volebního vlaku si spolky pronajaly od slovenského státního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko.

Názory cestujících

Studentské listy se cestujících ptaly na několik otázek. Ačkoliv má Slovensko korespondeční volby, ne všichni měli možnost takto hlasovat. „V létě jsem nebyl vždy v Praze, takže mohl být problém s převzetím obálky. Já jsem to i zkusil, ale obálka přišla když jsem tu nebyl, takže ji poslali zpátky na Slovensko,“ vysvětluje Jakub, student pražské ČVUT.

Velká většina cestujících jede hodit volební lístek straně Progresívne Slovensko. „Volím PSko, protože zastupují všechno, v co věřím. Jejich politický program mi přijde jako ta nejlepší volba pro Slovensko,“ říká Kristýna, původně z Banské Bystrice.

V tom se částečně liší od šestice studentů Univerzity Karlovy stojících opodál, ne pro všechny z nich je totiž PS první volbou. Například Šimon uvádí, že programově více souzní například s Demokraty, bojí se ale vyhozeného hlasu. Pokud navíc strana Michala Šimečky vyhraje volby, dostane jako první příležitost ke složení vlády, což může být rozhodující.

Odjezd vlaku. Foto: David Čížek, SL.

No a proč se tolik lidí vydává na více než čtyřhodinovou cestu až za hranice? Odpovědi se různí – někteří vnímají pozitivní posun ve slovenské politice v osobě Zuzany Čaputové a chtějí ho podpořit, jiní naopak chtějí zastavit chaos a skluz k autoritářství. Ať už je motivuje naděje nebo strach, jedno je jasné: na budoucnosti Slovenska jim všem velmi záleží. „Rád bych se chtěl vrátit na Slovensko, teď by to ale bylo moc brzo. Doufám, že se něco změní,“ přeje si Šimon a spolucestující ho doplňuje, „naše rodiny jsou stále na Slovensku, a i když tady studujeme, jsme stále Slováci. Je důležité volit, protože právě ti mladí se tam někdy budou chtít vrátit.“

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..