Právě si prohlížíte DofE: Program pro mládež vévody z Edinburghu
Facebook: The Duke of Edinburgh Award

Máte smysluplné koníčky, ale chybí vám disciplína? Pod akronymem DofE se skrývá organizace s názvem The Duke of Edinburgh’s Award, česky Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Díky tomuto volnočasovému programu, který funguje po celém světě, budete mít možnost se zlepšit hned v několika oblastech. Vaše aktivita bude navíc na konci oceněna certifikátem, jenž je bonifikován na mnoha prestižních univerzitách ve Spojeném království a také vám může zvýšit šance u přijímacích pohovorů.

Zakládajícím edinburghským vévodou byl princ Philip, manžel bývalé britské královny Alžběty II. Vévodu trápily obavy ze snižující se zdatnosti britských chlapců, a proto roku 1956 program spustil. Ten již o 2 roky později své dveře otevřel i dívkám a začal se šířit do zemí po celém světě. V roce 1995 do DofE vstoupili i první čeští studenti. Cílem Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu je nenucenou formou pomoci mladým lidem rozvinout žádoucí charakterové vlastnosti a výstupem z komfortní zóny překonat sami sebe.

Pohyb, dovednost, dobrovolnictví

Na začátku je třeba se rozhodnout pro 3 aktivity z oblastí pohybu, dovednosti a dobrovolnictví, kterým se účastník věnuje minimálně 1 hodinu týdně. Fyzická aktivita vás tělesně i mentálně zocelí, dovednost vás posune vpřed, zatímco dobrovolnictví rozvine váš charakter – alespoň takto si to představoval vévoda z Edinburghu. Jednou z největších výhod programu DofE je, že se pod jeho záštitou lze věnovat prakticky čemukoliv. Heslo organizace zní ,,youth without limits” (,,mládí bez limitů”), proto si může účastník jako své aktivity vybrat téměř cokoliv.

Počítá se jakýkoliv pohyb, můžete tedy cvičit doma s vlastní vahou, profesionálně hrát basketbal nebo se věnovat nějakému adrenalinovému sportu, mnoho účastníků volí i obyčejnou chůzi. Aktivita by měla být vhodně zvolena tak, aby šla vykonávat po celou dobu plnění. Jestliže tedy DofE budete plnit přes léto, lyžování pravděpodobně nebude nejlepší volbou. Organizace klade důraz na fyzickou aktivitu, tudíž sporty jako šachy, kulečník nebo šipky řadí mezi dovednosti, nikoliv pohybové aktivity. 

U každé z aktivit je nutné si zvolit nějaký osobní cíl. V případě pohybové aktivity by měl být měřitelný, jak popisuje absolventka stříbrné úrovně Veronika: ,,Na bronzové úrovni jsem si jako pohyb zapsala florbal, který jsem tehdy hrála závodně. Pak jsem však přešla na fitko a jako cíl si stanovila konkrétní váhy, které jsem chtěla na určitých strojích zvedat.” Každý týden rovněž budete muset v aplikaci DofE doložit, že máte splněno. Jako potvrzení vám poslouží například screenshot z aplikace na zaznamenávání běžeckých tratí či počítání kroků nebo záznam podepsaný rodiči či trenérem. 

Kategorie dovednost přináší jedinečnou možnost rozvíjet jakýkoliv váš koníček či zájem. Často je voleno například samostudium cizích jazyků, vaření, hra na hudební nástroj nebo fotografování, uznají vám však prakticky cokoliv. Máte–li tedy netradiční hobby, nebojte se v rámci dovednosti si ho zapsat.

K oblíbeným dobrovolnickým kategoriím patří například doučování, venčení psů v útulcích, návštěvy seniorů v domovech a sběr odpadků v přírodě. Činnost byste měli vykonávat čistě z altruismu, nesmíte za ni tedy přijímat finanční odměnu. Vaším cílem v rámci dobrovolnictví může být například zlepšit den 10 lidem, nasbírat a vyhodit 5 kg odpadků či jen naučit se nezištně pomáhat druhým.

Expedice a rezidenční projekt

Ve chvíli, kdy jste se věnovali požadovaný počet měsíců vašim aktivitám, vás čeká expedice. Expedicí se rozumí výprava do přírody s nějakým cílem. Tím nejčastěji bývá sběr odpadků, zmapování území, pozorování ptactva či zpřehlednění turistického značení. Na expedici vyrazíte v menší skupince za doprovodu zkušeného průvodce, jímž může být váš učitel či pracovník organizace DofE. 

Drtivá většina absolventů si z expedic odnáší krásné zážitky. Veronika na své 2 expedice s úsměvem vzpomíná: ,,Bylo to moc fajn, spřátelila jsem se tam se dvěma kluky, kteří jsou dnes mými nejlepšími kamarády. Navrhovali jsme odpočívadlo pro turisty a večer si ohřívali konzervy nad ohněm. A naučila jsem se postavit stan!” 

Rezidenční projekt vás čeká pouze na zlaté úrovni. Jde o kombinaci dobrovolnictví a expedice. Prověřeny budou vaše organizační i komunikační schopnosti a vyzkoušíte si třeba roli táborového vedoucího, opraváře fasád či parlamentního debatéra.

3 úrovně

Úroveň určuje, jak dlouho se sportu, dovednosti a dobrovolnictví budete věnovat a kolik nocí strávíte na expedici. Po vzoru medailí rozlišujeme úroveň bronzovou, stříbrnou a zlatou. Začít je možné na jakékoliv úrovni, omezení je jen věkové. Koordinátoři DofE však doporučují začít na bronzové úrovni a postupně se vypracovat až na zlatý stupeň. Splnění bronzové úrovně vám totiž potrvá jen 6 měsíců, zatímco zlatá verze DofE trvá rok a půl a je pro ni stanoven i vyšší vstupní poplatek. Poplatky i měsíce plnění se navíc s postupným průchodem úrovněmi odečítají, je to tedy výhodnější.

Jak začít?

Zaujala-li vás Mezinárodní cena vévody z Edinburghu natolik, že se jí chcete zúčastnit, navštivte její webové stránky a ve škole se zeptejte, jestli náhodou někdo z vašich učitelů nezastává roli koordinátora programu. Tento koordinátor se může stát vaším mentorem a propojí vás i s vedoucím expediční skupiny. Dále si musíte promyslet aktivity včetně cíle a způsobu kontroly. Jestliže se tedy rozhodnete běhat, péct a docházet do domova seniorů, můžete do aplikace DofE vkládat screenshoty map uběhnutých tras, vaši rodiče vám mohou potvrdit, že jste něco upekli, a dobrovolnictví vám podepíše někdo z personálu domova. Informace o expedičním tréninku se pak dozvíte od svého mentora. 

Anna Brodská

Studuji na soukromém bilingvním gymnáziu, po němž bych ráda pokračovala na medicínu. Zajímám se o neurovědu a seberozvoj, ráda čtu (zejména thrillery) a píši vše od akademických esejí až po notes-app poezii.

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..