Právě si prohlížíte Dokážu si představit spolupráci s Danuší Nerudovou, říká předseda pražského mSTAN Adam Trunečka

Mladý politik Adam Trunečka je předsedou mládežnické organizace hnutí STAN v Praze. Pro Studentské listy komentuje blížící se volby do Evropského parlamentu, ve kterých by chtěl kandidovat, působení Starostů ve vládě i zapojení mladých lidí ve straně.

Jak hodnotíš působení STANu ve vládě?

Já ho vnímám jako velký úspěch, když se podíváme na to, co se našim ministrům podařilo. Třeba předsednictví EU bylo velmi úspěšné, což je zásluha Mikuláše Beka (tehdy ministr pro evropské záležitosti, dnes ministr školství, pozn. red.) A také jsme bez větších problémů zvládli bezprecedentní uprchlickou krizi z Ukrajiny, a to díky ministru vnitra Vítu Rakušanovi.

V příštím roce máš v plánu kandidovat do Europarlamentu, co bys tam chtěl změnit?

O místo na kandidátce se ucházím, ale není jisté, jestli se tam dostanu. Mezi mé priority by patřilo posílení EU a její přiblížení občanům. Potřebujeme, aby byla akceschopnější i v zahraniční politice. Dost dobře teď vidíme, že vývoj ve světě nemůže Evropa ignorovat. A nakonec bych se chtěl věnovat klimatické změně, kde je potřeba pohled nás mladých.

Je Jan Farský vhodný lídr do voleb?

Určitě! Hodně se spolu v poslední době bavíme a je na něm vidět, že mu nejde o vlastní ambice nebo plat. Především to je nadšený Evropan. A chce v EU něco dokázat.

Co bys řekl na kandidaturu prezidentské kandidátky Danuše Nerudové za STAN? Umíš si s ní představit spolupráci?

Věřím, že ano. STAN a paní Nerudová jsou si názorově blízcí. A co si budeme, EU je hlavně společný trh, takže potřebuje zkušené ekonomy, což paní Nerudová bezesporu je.

Myslíš si, že by se mělo v Europarlamentu objevovat více mladých lidí?

Průměrný věk poslanců Evropského parlamentu je asi padesát let, což podle mě není ideální. Podobné je to v české sněmovně. Podle mě je potřeba oba parlamenty omladit, aby byl hlas mladých lidí víc slyšet.

Pokračoval bys v současné frakci nebo bys zvolil jinou?

Srdcem bych šel do liberální proevropské frakce Renew Europe. Tam je ale bohužel v současnosti ANO. Není ale jisté, že tam zůstane, protože evropským liberálům už s jejich populismem taky dochází trpělivost. Jde ale jen o můj osobní názor a ve STANu nic dohodnutého není.

Odvádí současní poslanci Starostů dobrou práci?

Určitě ano. Ve Sněmovně s nimi pracuji a jejich práci vidím. Třeba Bára Urbanová tlačí redefinici znásilnění. Honza Berki a několik dalších poslanců zas manželství pro všechny. A pak je tu spousta malé práce, která není vidět v médiích. Třeba můj šéf Martin Exner v tomto období zatím zpravodajoval nejvíce tisků ve Výboru pro evropské záležitosti.

Jak funguje spolupráce mSTANu se stranou?

Mladí lidé jsou ve STANu velmi aktivní a dobře zapojení. Máme k tomu i mechanismy. Když třeba někdo vstoupí do mladého STANu, tak se může podílet na psaní programu, i když není přímo ve „velkém“ STANu. Právě přístup k mladým byl jedním z hlavních důvodů, proč jsem do STANu vstoupil.

Michal Silber

Jsem studentem Střední školy. Dlouhodobě se zajímám o politiku,fotbal a hokej a natáčení filmu. Ve Studenských listech působím jako redaktor ( dělám hlavně rozhovory) a jeden ze správců sociálních sítí?.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..