Demonstrace kontroverzního Bloku proti islámu nazvaná „Společně proti islamizaci Evropy“

Evropští intelektuálové, mezi nimi i významný spisovatel Milan Kundera, vyzývají k ostražitosti a vzpouře vůči evropským ničemům. Varují před katastrofou, která nám hrozí, pokud ve volbách zvítězí nacionalistické síly. Studentské listy přinášejí kompletní text této výzvy, který byl původně zveřejněn na stránkách prestižního britského deníku The Guardian.

Myšlenka Evropy je ohrožena. Ze všech stran vidíme kritiku, urážky a opouštění lodě. Dost bylo budování Evropy, raději v sobě probuďme národního ducha, objevme znovu naši ztracenou identitu… Tak zní agenda populistických sil po celém kontinentu. Jako by nezáleželo na tom, že abstraktní pojmy, jako duše nebo identita často existují jen v představách demagogů.

Evropa se ocitla pod náporem útoků falešných proroků, opilých záští a vzrušených příležitostí stanout v centru pozornosti. Byla opuštěna dvěma velikými spojenci, jež ji v minulém století dvakrát zachránili před sebevraždou. Jeden za kanálem La Manche, druhý na opačně straně Atlantiku. Náš kontinent čelí neustálému vměšování obyvatele Kremlu, smělejšímu, než kdy dříve. Evropa jako idea se nám rozpadá před očima.

Evropa jako idea se nám rozpadá před očima.

Tak neutěšené klima má provázet květnové volby do Evropského parlamentu. A pokud se něco nezmění, pokud se neobjeví něco, co by zvrátilo tento vzrůstající, stále silnější a odolnější proud, nezrodí-li se nový duch odporu, pak budou tyto volby největší katastrofou, jakou jsme kdy poznali. Přinesou vítězství ničemům. Ty, kteří stále věří v odkaz Erasma, Danta, Goetheho a Komenského, uvrhnou v potupnou prohru.

Zvítězí politika pohrdání inteligencí a kulturou. Čekají nás exploze xenofobie a antisemitismu. Stihne nás katastrofa.

My, níže podepsaní, patříme mezi ty, kteří této katastrofě odmítají podlehnout.

Považujeme se za evropské vlastence (což je skupina mnohem větší, než za jak velikou je obvykle považována, jakkoliv je tichá a rezignovaná), kteří si uvědomují, co je zde v sázce. Tři čtvrtě století po porážce fašismu a 30 let po pádu Berlínské zdi nastává nová bitva o civilizaci.

Svou víru upíráme ve velikou myšlenku, jež jsme zdědili, a v to, že jedině ona je dost silná na to, aby evropským národům umožnila překonat vlastní stín a povznést se nad svou nevraživou minulost. Věříme, že zůstává poslední silou, která se svou ctností může vypořádat s novými znaky totalitarismu, které táhneme s sebou jako pozůstatky z temných časů.

To, co je v sázce, nám zakazuje se vzdát. Proto vás vybízíme, abyste se přidali k nové vlně.

Vybízíme vás, abyste se přidali k nové vlně

Proto vás vyzýváme k akci v předvečer evropských voleb, jež odmítáme přenechat hrobníkům evropské myšlenky.  Proto vás vyzýváme, abyste se znovu ujali pochodně Evropy, která i přes své nedostatky, selhání a zřídkakdy též projevy zbabělosti zůstává majákem pro každého svobodného muže i ženu na této planetě.

Naše generace se dopustila chyby. Stejně jako následovníci Garibaldiho v 19. století, kteří opakovali jako „mantru“ „Italia se farà da sè“ (Itálie si poradí sama), jsme věřili, že se kontinent semkne, aniž bychom pro to museli bojovat, nebo cokoliv dělat. Považovali jsme to za jakési „směřování dějin.“

Na toto staré přesvědčení musíme zapomenout. Nemáme na vybranou. Teď musíme bojovat za myšlenku Evropy, jinak se staneme svědky jejího smrtícího zaplavení vlnami populismu.

V reakci na nápor nacionalismu a identitářství budeme muset znovu objevit ducha aktivismu, nebo se smířit s všudypřítomnou rozmrzelostí a nenávistí, která nás obklopí a zaplaví. Musíme naléhavě bít na poplach proti žhářům duše, kteří, od Paříže až po Řím, se zastávkami v Barceloně, Budapešti, Drážďanech, Vídni a Varšavě, chtějí naše svobody nechat shořet v táboráku.

Teď musíme bojovat za myšlenku Evropy, jinak se staneme svědky jejího smrtícího zaplavení vlnami populismu.

Tahle podivná porážka „Evropy“, jež se rýsuje na obzoru, v této nové krizi evropského svědomí, která slibuje zničit vše , čím byla naše společnost veliká, úctyhodná a úspěšná, je pro nás největší výzvou od třicátých let. Výzvou pro liberální demokracii a její hodnoty.

Copyright: Libération/Bernard-Henri Lévy. Milan Kundera, Salman Rushdie, Elfriede Jelinek a Orhan Pamuk jsou spisovetelé. Bernard-Henri Lévy je filosof.

Ostatní signatáři: Vassilis Alexakis (Athény), Světlana Alexijevičová (Minsk), Anne Applebaumová (Varšava), Jens Christian Grøndahl (Kodaň), David Grossman (Jeruzalém), Ágnes Hellerová (Budapešť), Ismaïl Kadaré (Tirana), György Konrád (Debrecín), António Lobo Antunes (Lisabon), Claudio Magris (Terst), Ian McEwan (Londýn), Adam Michnik (Varšava), Herta Müllerová (Berlín), Ludmila Ulická (Moskva), Rob Riemen (Amsterdam), Fernando Savater (San Sebastián), Roberto Saviano (Neapol), Eugenio Scalfari (Řím), Simon Schama (Londýn), Peter Schneider (Berlín), Abdulah Sidran (Sarajevo), Leïla Slimaniová (Paříž), Colm Tóibín (Dublin), Mario Vargas Llosa (Madrid), Adam Zagajewski (Krakov)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..