David Mlčoch po gymnáziu studoval robotiku na pražské ČVUT. V budoucnu by rád, jak sám říká, vytvářel technologie, které zjednodušují a zefektivňují život nám všem a jsou šetrné k životnímu prostředí. Talentovaný student se také zajímá o vesmírné technologie a pracuje na navigačním systému Galileo v Agentuře Evropské unie pro Kosmický program, kde vytváří monitorovací systém přesnosti satelitů na oběžné dráze. Působí také jako instruktor Umělé Inteligence studentům vysokých škol i široké veřejnosti.

David díky výborným studijním výsledkům získal příležitost studovat dva semestry na prestižních zahraničních univerzitách. Jeden semestr strávil v Singapuru na Nanyang Technological University, kde si více prohloubil své znalosti Umělé Inteligence. Následující semestr strávil na Tel Aviv University v Izraeli, kde pracoval v místní neziskové organizaci HIAS na podpoře členů perzekuovaných palestinských minorit.

https://youtu.be/524W84UpO38

Talentovaný David, který se ve volných chvílích také věnuje skautingu, byl nyní přijat na prestižní magisterské studium Informatiky na University of Edinburgh ve Velké Británii. „Škola patří v oboru k naprosté světové špičce, ale bohužel školné ve výši £34 200 (v přepočtu 1 018 000 Kč) je mimo moje finanční možnosti. Hledám tedy touto cestou pomoc se zaplacením školného,” píše David v úvodu své crowdfundingové kampaně. Školné se podle něj více než zdvojnásobilo po odchodu země z EU, kdy navíc navíc nemá nárok na místní stipendia.

Zhruba 320 tisíc korun ročně stojí také životní náklady pro zahraniční studium. Díky podpoře nadací a spolků se Davidovi podařilo zajistit stipendium ve výši 300 tisíc korun, část peněz mu také poskytne rodina a část ufinancuje z vlastních zdrojů, které získal dosavadní prací v technologických firmách. Stále mu však chybí přes půl milionu, a pokud peníze nesežene, nebude moci v září nastoupit.

Vytvořil proto crowdfundingovou kampaň na platformě Donio, kde se k dnešku sešlo 221 523 korun od 178 dárců. Podpořit Davida v cestě za jeho snem můžete do konce srpna zde.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..