Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

19.08.2021 20:08

Dostal se na prestižní obor umělé inteligence, zahraniční studium je však nad jeho možnosti. Přispět mu můžete i vy

David Mlčoch po gymnáziu studoval robotiku na pražské ČVUT. V budoucnu by rád, jak sám říká, vytvářel technologie, které zjednodušují a zefektivňují život nám všem a jsou šetrné k životnímu prostředí. Talentovaný student se také zajímá o vesmírné technologie a pracuje na navigačním systému Galileo v Agentuře Evropské unie pro Kosmický program, kde vytváří monitorovací systém přesnosti satelitů na oběžné dráze. Působí také jako instruktor Umělé Inteligence studentům vysokých škol i široké veřejnosti.

David díky výborným studijním výsledkům získal příležitost studovat dva semestry na prestižních zahraničních univerzitách. Jeden semestr strávil v Singapuru na Nanyang Technological University, kde si více prohloubil své znalosti Umělé Inteligence. Následující semestr strávil na Tel Aviv University v Izraeli, kde pracoval v místní neziskové organizaci HIAS na podpoře členů perzekuovaných palestinských minorit.

Talentovaný David, který se ve volných chvílích také věnuje skautingu, byl nyní přijat na prestižní magisterské studium Informatiky na University of Edinburgh ve Velké Británii. „Škola patří v oboru k naprosté světové špičce, ale bohužel školné ve výši £34 200 (v přepočtu 1 018 000 Kč) je mimo moje finanční možnosti. Hledám tedy touto cestou pomoc se zaplacením školného,” píše David v úvodu své crowdfundingové kampaně. Školné se podle něj více než zdvojnásobilo po odchodu země z EU, kdy navíc navíc nemá nárok na místní stipendia.

Zhruba 320 tisíc korun ročně stojí také životní náklady pro zahraniční studium. Díky podpoře nadací a spolků se Davidovi podařilo zajistit stipendium ve výši 300 tisíc korun, část peněz mu také poskytne rodina a část ufinancuje z vlastních zdrojů, které získal dosavadní prací v technologických firmách. Stále mu však chybí přes půl milionu, a pokud peníze nesežene, nebude moci v září nastoupit.

Vytvořil proto crowdfundingovou kampaň na platformě Donio, kde se k dnešku sešlo 221 523 korun od 178 dárců. Podpořit Davida v cestě za jeho snem můžete do konce srpna zde.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře