Právě si prohlížíte Druhý ročník modelu amerického kongresu AmKon se blíží. Zažijte americkou politiku na vlastní kůži
AMKON promo foto. Zdroj: Fotobanka AMKON

Proč politiku jen sledovat, když ji můžeš zažít? Model amerického kongresu AmKon dává studentům středních a vysokých škol možnost se na týden vžít do rolí reprezentantů, senátorů, ministrů, speciálních poradců, lobbistů či novinářů a nanečisto si zkusit, jaké to je pohybovat se ve vysoké politice. Druhý ročník proběhne 8. až 13. září v Plzni, registrace jsou otevřené od 1. května.

Hlavní část modelu se skládá ze zasedání obou komor amerického Kongresu, Sněmovny reprezentantů a Senátu, kde účastníci v jednotlivých výborech jednají o návrzích zákonů a snaží se prosadit takové znění, které by co nejvíce odpovídalo názorům role, kterou zastupují. Možnost volby mají opravdu pestrou, od progresivního demokrata z Vermontu až po zarytého příznivce Donalda Trumpa z Texasu.

„Druhý ročník se bude odehrávat v tématu nadcházejících amerických voleb. Volební kandidáti z řad účastníků povedou svoji volební kampaň během léta, což jim poskytne dostatek času na vybudování své voličské základny,“ vysvětluje herní ředitel Petr Novák. Během týdne v Plzni budou provedeni celým procesem amerických voleb, od takzvaných „primárek“ až po samotný den volby.

Celý týden budou účastníky provázet témata, která jsou pro letošní volební kampaň klíčová a která budou mířena na mobilizaci co největšího množství voličů, jako je například hojně debatovaná otázka potratů. „Agenda Kongresu bude opravdu rozmanitá, kongresmani budou projednávat mimo jiné mitigaci rizik umělé inteligence, kontroverzní regulaci zbraní nebo vztahy USA se Saúdskou Arábií,“ přibližuje témata vrchní ředitel Stanislav Kamenický.

Kromě rolí poslanců a senátorů je možnost jet na AmKon i jako ministr nebo lobbista. Ministři spolu se speciálními poradci a řediteli federálních agentur tvoří exekutivu prezidenta.

Celou atmosféru amerického prostředí budou v Plzni dokreslovat účastníci, kteří se zhostí role novinářů v jedné ze znepřátelených redakcí – Pravda zprava (Fox News) nebo Levý hrot (CNN). Jejich úkolem bude informovat ostatní účastníky o dění v celém Kongresu, a zároveň pokrývat prezidentskou kampaň.

„Americká média se stávají čím dál polarizovanější a často využívají argumentační fauly,“ popisuje PR ředitelka Natálie Šebestová. „Právě na ně upozorňujeme a ukazujeme účastníkům, jak se to dělat nemá. Zahrnutím obou redakcí chce AmKon poukázat na důležitou roli nezávislé žurnalistiky pro fungování demokratického státu.“

Ke zvýšení realističnosti a komplexnosti celé simulace pomáhá i rozdělení stran na frakce. Republikáni ani Demokraté nejsou jednotní ani v reálném Kongresu a v každé straně je mnoho názorových proudů, což náš model věrně napodobuje. Účastníci jsou rozdělení dle názorových proudů od liberálních progresivistů až po „Klub za svobodu“, který představuje nejpravicovější křídlo americké politiky. Kromě toho jsou poslanci sdružení podle sekundárních frakcí, nebo v případě senátorů do skupin podle regionů.

Simulace amerického Kongresu zasedne osmého až třináctého září v Plzni – město není vybráno náhodně; jedná se o největší české město, které bylo během druhé světové války osvobozeno americkými jednotkami. Kongresmani budou mít možnost jednat například v prostorech plzeňského magistrátu nebo Úřadu městského obvodu Plzeň 3, se kterými AmKon spolupracuje. 

Registrace jsou otevřené od 1. května na webových stránkách modelkongresu.cz, kde zájemci najdou všechny potřebné informace.

Studentské listy jsou mediálním partnerem AmKonu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..