Právě si prohlížíte Druhým rokem ve stínu války. Soutěž Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej
Grafika: Knihovna Václava Havla

Studenti středních škol se mohou do 31. října přihlásit do soutěže o nejlepší studentský esej. Letošní 16. ročník soutěže je věnován tématu: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí? Tři vítězné eseje budou oceněny částkami 15 000 Kč, 10 000 Kč a 5 000 Kč.

Soutěž se nese v duchu esejistické tvorby Václava Havla. „Jeho eseje, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým dílům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení, a současně stále a v každé situaci přemýšlet o světě kolem sebe a své roli v něm,“ píše se na webu Knihovny Václava Havla.

Porota soutěže bude složena z předních osobností českého veřejného života, s nimiž se studenti budou moci osobně setkat na slavnostním vyhlášení soutěže v prosinci letošního roku. Jména porotců organizátoři oznámí v průběhu listopadu. Informace o účasti v soutěži a její pravidla najdete na tomto odkazu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..