Na začátku května jsme si připomněli 76 let od konce druhé světové války. Důležitým předpokladem pro konečné vítězství Spojenců i osvobození Československa byla událost, od níž dnes uplynulo přesně o rok víc.

To, že Spojenci otevřou západní frontu druhé světové války právě ve Francii, bylo domluveno na Teheránské konferenci v zimě 1943. Zástupci tzv. Velké trojky – sovětský vůdce Josif Stalin, americký prezident Franklin Roosevelt a britský premiér Winston Churchill – na ní debatovali o tom, jaké místo by bylo nejlepší. Churchill nakonec se svým návrhem podniknout spojenecké operace ve Středomoří a na Balkáně neuspěl a zvítězila americká představa, že Den D nastane ve Francii.

Vylodění v Normandii bylo původně naplánováno na začátek května, z toho data však sešlo. Posunout se kvůli logistickým problémům muselo na červen. Čekalo se na vhodné počasí a nakonec byl vybrán 6. červen. Tehdy začala operace Overlord, během níž byly desetitisíce vojáků téměř pěti tisíci transportními plavidly přepraveni na pláže v západní Francii. Ve vzduchu se mohly spolehnout na další tisíce letadel.

Němci nebyli na operaci připraveni. Spojenci, především Američané a Britové, totiž provedli zakrývací manévr a pomocí dezinformační kampaně přesvědčili nacisty, že operace bude provedena v Calais. Adolf Hitler tam také nechal své nejlepší jednotky.

Spojenecké jednotky se vylodily na plážích označených jako Omaha, Utah, Gold, Juno a Sword. V první fázi operace zaznamenaly velký úspěch. Měly početní i technickou převahu, podporu francouzského odboje a téměř nulový odpor německého letectva. Den D se zdařil a Spojenci začali pomalu osvobozovat Francii i Evropu.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..