Dnes jsou to dva roky od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a snoubenky Martiny Kušnírové.

„Pan Kuciak padal dozadu. Jednou rukou se držel dveří, pootevřel je. Tehdy jsem uviděl i slečnu Kušnírovou. Nevěděl jsem, že i ona stojí za dveřmi. Vzhledem k tomu, že jsem neměl kuklu, nemohl jsem jen tak odejít. Vběhla do kuchyně. Šel jsem za ni a tam jsem trefil i ji. Byla hned mrtvá. Při odchodu jsem ještě jednou vystřelil na Jána Kuciaka, který ležel na schodech. Zavřel jsem za sebou dveře.”

Tak popisoval události 21. února 2018 Miroslav Marček, nájemný vrah a vykonavatel vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martina Kušnírové. Od vraždy, která otřásla Slovenskem, vedla k demisi premiéra a ovlivnila další společenský vývoj celé země, dnes uplynuly dva roky.

Ján Kuciak byl slovenským investigativním novinářem a reportérem. Pracoval nejdříve pro Hospodářské noviny a později pro Aktuality.sk. Začal se zabývat daňovými podvody vládní strany SMER Roberta Fica. Tím hlavním člověkem, jehož jméno bylo skloňováno v Kuciakových článcích před jeho smrtí, byl slovenský podnikatel Marián Kočner. Již dříve slovenský deník SME na adresu Kočnera poznamenal, že přestože v politice nikdy nebyl, pojí se jeho jméno s větším počtem kauz než u kteréhokoli slovenského politika.

Kuciak dlouhodobě upozorňoval na Kočnerovo porušení povinnosti při správě majetku. Kočner ovládal také golfový areál na Báči, na kterém stát přišel v přepočtu o čtyři miliony korun. Další nejasnosti okolo Kočnerova podnikáni vedly do horského střediska v Donovalech. Kočnerova osoba není na Slovensku žádným anonymem. Už dříve se proslavil při pokusu o převzetí moci v televize Markíza před parlamentními volbami v roce 1998 a padělání směnek v hodnotě 69 milionů eur.

5. září 2017 se rozhodl Kočner Kuciakovi výhružně zavolat. Kuciakovi sděluje, že k novinářské činnosti má daleko a že je placený a zaujatý. V rozhovoru Kočner upozorňuje, že se začne zajímat o jeho rodinu. Kuciak ale s odhalováním a vyjasňováním korupčních kauz nepřestává a na webu Aktuálně.sk můžeme najít další články o Kočnerovi. Na Kočnera podal trestní oznámení, ale policie ho odmítla a ochranu mu neposkytla. Na výhružky od něj ovšem upozorňoval i nadále.

Zprostředkovatelem vraždy ve večerních hodinách 21. února v domě Jána Kuciaka a jeho přítelkyně v Horní Mače měl být střelec Miroslav Marček. Marček je bývalý profesionální voják a bodyguard na nákladních lodích. Mezi Kočnerem a a střelcem Marčekem ale existuje delší řetěz lidí. Od Kočnera dostala odstranění Kuciaka na starost dlouholetá známá Alena Zusuzová.

Zusuzová byla do Kočnera zamilovaná. Denník N později zveřejnil zprávy po vraždě mezi Kočnerem a Zuszuzovou. Se Zusuzovou se před devíti lety přes internetovou seznamku seznámil majitel pizzerie Zoltán Andruskó. Andruzskó našel střelce Marčeka přes jeho bratrance Sazbóa. Sazbóova manželka pracovala ve zmíněné pizzerii. Za vraždu si bratranci Sazbó a Marček rozdělili čtyřicet tisíc eur.

Po vraždě se na Slovensku zvedla vlna občanské iniciativy. V Bratislavě se konal sled demonstrací proti vládě Roberta Fica a za nezávislé vyšetření vraždy. Shromáždění organizovala nově vzniklá iniciativa Za slušné Slovensko. V Bratislavě se sešlo až 30 tisíc lidí a jednalo se o největší protesty od sametové revoluce.

Prezident se přihlásil k předčasným volbám. V polovině března odešel z vlády ministr vnitra Kaliňák, ale protesty neustaly. Na konci března Robert Fico podal demisi. Na předčasné volby nedošlo, post premiéra zůstal vládní straně Smer-sociální demokracie a premiérem se stal Peter Pellegrini. V květnu Pellegrini odvolal státního prokurátora Gašpara. Čin zdůvodnil obnovením důvěry v polici, obměněn byl i policejní prezident. Kvůli kontaktům na Kočnera byl mimo službu postavem i generální prokurátor Dobroslav Trnka.

Image result for slovensko demnostrace

Zatýkání podezřelých začalo v září, sedm měsíců po vraždě. Nejdříve bylo zadrženo osm lidí, pět z nich bylo následně propuštěno. O den později byla zadržená i Zusuzová. Kočner byl ve vazbě již dříve pro hospodářskou kriminalitu. Podle Respektu při vyšetřování pomohly záběry ze satelitní družice. Shodou okolností v době vraždy prolétala nad místem činu. Jeden ze zadržených Ronald R. v polovině října spáchal sebevraždu.

Vražda novináře ve svobodném Slovensku otřásla celou tamní společností. 13. ledna v Pezinoku začal soud s obžalovanými. V březnu má přijít další třídenní zasedání soudu. K činu se zatím přiznal střelec Marček a Zoltán Andruskó.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..