V České republice snad není nikdo, kdo by o osmidílném seriálu České televize nazvaného prostě – Most! – neslyšel. Předposlední díl sledovaly skoro dva miliony diváků a vyvrcholení celé série si nenechala ujít téměř polovina všech lidí, co měli v danou dobu zapnutou televizi. Čím Most! diváky zaujal? Snad nekorektním humorem, vystihující atmosférou severních Čech nebo možná nezpochybnitelnou hereckou a technickou kvalitou tohoto počinu.

Proč zhlédnout Most!?

Odpověď není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jsou zde samozřejmě důvody vypsané výše, o kterých se ještě budeme bavit. Přesvědčit ale člověka, který ke specifické oblasti nemá naprosto žádný vztah a preferuje spíše jemnější, možná sarkastický, ale určitě ne hrubý nebo kontroverzní, humor, nebude zcela jistě vůbec jednoduchá záležitost. Já jsem přesně takovým člověkem.

Ani si už nevzpomínám, co mě donutilo zhlédnout první díl. Je to s podivem, že jsem se k tomu vůbec dostal, jelikož seriály České televize obecně nejsou úplně můj šálek kávy, ale stalo se. Mé názory na Most! po této jednorázové zkušenosti byly, přiznám se, značně rozporuplné. Pár dobrých vtipů, řekl jsem si, pár zajímavých postav, ale podle ohlasů, které v té době již byly značné, jsem čekal o mnoho víc.

Zastávám však názor, že každý si zaslouží druhou šanci. Dal jsem ji tedy i scénáristicko-režisérské dvojici Petr Kolečko a Jan Prušinovský. Pustil jsem si tudíž i díl druhý a byl jsem velmi překvapen, jak moc mne bavil a jak moc se těším na třetí. A na každý další jsem se pak těšil o něco víc, až jsem dospěl do tohoto bodu, kdy jsem viděl všech osm epizod, mnoho hlášek z nich znám nazpaměť a píšu tento článek s dojmy z něčeho, co zpětně možná není tak dokonalé, jak bylo před týdnem, ale během minulých dvou měsíců mne to naprosto uhranulo.

Parabolická tendence zábavy

Skutečně, s každým dalším dílem zábavnost seriálu rostla. Tedy až do pátého dílu, během nějž začala prudce klesat a během následujících tří dílů jsme se dostali z totální srandy až k pohřbu. Můžeme se jen domnívat, proč vtipu ubývalo, ale nemyslím si, že to bylo nutně na škodu. První čtyři díly byly vtipy nacpané až po okraj a daly tak prostor dalším epizodám, aby přišly i s vážnějšími tématy anebo témata parodizovaná pojaly seriózněji. Setkáváme se tak se skutečnými problémy Mostu v o něco surovější podobě než z počátku.


Za mě asi nejlepší projekt na podporu Romů, LGBT a severočeského prostředí, který u nás vznikl. Když se na chvíli oprostíme od ironií a sarkasmů, tak spatříme těžký život menšin, které jsou v seriálu nakonec těmi největšími klaďasy. Kdo by nyní nechtěl za souseda Frantu nebo Dášu? – Jan Dunder


Výkony herců? Nezpochybnitelně dobré

V hlavní roli Luďana Martin Hofmann, dále pak Michal Isteník jako inklinující hospodský Eda, Zdeněk Godla jako Franta, v roli nepravého faráře Cyril Drozda, Vladimír Škultéty hraje Čočkina a role Dáši, potažmo Luďkova dříve bratra Pavla, se ujala Erika Stárková. Není třeba se zabývat každým z nich zvlášť. Tentokrát můžeme paušalizovat a s klidem prohlásit, že na jejich hereckých výkonech Most! stojí a naštěstí nepadá, ba ani neklopýtá.

Jak může herec prosadit svůj potenciál? Na dokonale napsaných postavách. V Mostu! jsou totiž postavy nejen výborně zahrané, ale především právě skvěle napsané. Luděk je opravdu takový buldozer, jak si sám Martin Hofmann přál. Dáša je obrovsky uvěřitelná, Eda zase projde největší proměnou, opíše vlastně celý názorový kruh a skončí na té správné straně barikády.


Řekla bych, že je seriál perfektní ukázkou toho, že i s vulgarismy se dá pracovat a s jejich pomocí bořit předsudky, které jsou ve spoustě lidech hluboko zakořeněny. Navíc zdařile balancuje mezi vážnými a komediálními situacemi, a pracuje s psychologií a vývojem postav. Luděk by si například skoro určitě v první epizodě s Romy nezatančil. – Anna Štětková


Mostecké poselství zní takto

Můžeme se bavit o toleranci menšin nebo o problémech severu. Poselství Mostu! v jedné větě je ale, domnívám se, přímo na očích. Je jím totiž samotné motto seriálu. Mají se rádi, ale ještě o tom nevědí.

Co dál? Most! je uzavřený příběh. Všichni (nebo alespoň velká většina z nás) tuší, že další série by mohla znamenat problém, potupu a konec. Co přichází v úvahu, je film, podobně jako v případě Okresního přeboru. Těžko říct, jaké nakonec bude rozhodnutí tvůrců. Necháme se holt překvapit, jestli se s našimi hrdiny z Mostu ještě někdy setkáme.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..