Právě si prohlížíte Enola Holmes a Případ levoruké dámy. Co čekat od pokračování Enoly?
Ilustrace: Karla Kramárová/exkluzivně pro Studentské listy

Na konci října měl na Netflixu premiéru druhý díl filmové série o soukromé vyšetřovatelce Enole Holmes. Inspirací pro jeho natočení je, stejně jako u prvního dílu, knižní série od Nancy Springer. V recenzi se podíváme na to, jak se Netflixu druhý díl Enoly povedl. 

Jsme uvedeni doprostřed děje, jak je již pro Enolu typické. To však trvá jen chvíli, po první scéně začíná Enola vyprávět od začátku. Řeší svůj druhý případ, který spočívá ve zmizení jedné pracovnice továrny na výrobu sirek. Zápletka není moc spletitá, ale na to jsme ostatně zvyklí již z prvního filmu. Důležitější než samotná zápletka je vztah Enoly a Tewkesburyho. Od prvního dílu se jejich vztah hodně vyvinul, ale chemie mezi nimi funguje stále bravurně. 

Cílem Enoly Holmes je diváka pobavit, což se rozhodně povedlo. Pasáže, kdy Enola mluví přímo k divákovi, jsou vtipné. Oživují celý film a zároveň přináší jistou intimitu mezi Enolou a divákem. Úhel kamery se často mění, což dodává snímku energii. 

V neposlední řadě musím vyzdvihnout fantastické herecké výkony. Millie Bobby Brown ztvárňuje roli Enoly Holmes fenomenálně. Na tuto roli se opravdu hodí, má na ni tu správnou energii a druh humoru. Nelze opomenout ani Henryho Cavilla v roli Sherlocka Holmese. Dále bych vypíchla Helenu Bonham Carter, která si zahrála Enolinu matku, a Louise Partridge v roli Tewkesburyho, blízkého přítele Enoly. 

Pokud dáváte přednost spíše zábavě než velmi propracovaným detektivním zápletkám, pokračování Enoly Holmes bych vám rozhodně doporučila. A jestli vás zajímá, jak si film stojí v porovnání s knižní předlohou, celá knižní série od Nancy Springer si přečíst zaslouží. 

Enola Holmesová 2 (Enola Holmes 2)

USA, 2022, 129 min

Režie: Harry Bradbeer

Předloha: Nancy Springer (kniha)

Scénář: Jack Thorne

Hudba: Daniel Pemberton

Kamera: Giles Nuttgens

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Knižní předloha prvního i druhého dílu je velice pěkná a čtivá. Doporučuji si je přečíst. Vyšly v roce 2008, pak se dlouho nedělo nic, až letos vyšel třetí z osmi zatím napsaných, ten jsem ještě nečetl.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..