Novému snímku Enola Holmes s Millie Bobby Brown, hvězdou seriálu Stranger Things, v hlavní roli, dělal Netflix v posledních týdnech skutečně úctyhodnou reklamní kampaň. Film nejenže využívá licenci Sherlocka Holmese, respektive relativně kladně hodnocené knižní série o Sherlockově mladší sestře Enole, ale sází na postavu Millie Bobby Brown i jako na hlavní tvář celé produkce. Vyplatila se tedy tato sázka?
Čím Enola Holmes je, a čím není
Enola je obráceně alone, tedy sama. O tom ve skutečnosti film režiséra Harryho Bradbeera je. O Enoliných rodinných vztazích, o přátelství, lásce, zklamání a tak dále. Jejím druhým jménem je ovšem Holmes. A tady nastává zrada. Čekáte-li, že se jménem Holmes se neodlučitelně pojí propracovaná a kvalitně vystavěná detektivní zápletka s neočekávanými zvraty, budete zklamáni. Scénář, za kterým stojí Jack Thorne, se většinu času ani nesnaží detektivním být, a když už se o to jednou za čas pokusí, fatálně selhává. Předvídatelnost děje je do očí bijící a v jeho logické posloupnosti jsem se nemálo ztrácel.
Jak jsem již naznačil, spíš než detektivním vyšetřováním je film naplněn akcí, emocemi a více či méně humornými dialogy. To všechno by skvěle korespondovalo s cílovou skupinou diváků zhruba ve věku hlavní hrdinky, kdyby… Já ze svého pohledu vlastně zcela nevím, zda do celého obrazu další prvek nezapadá, ale neustálá „emancipační agitka“ mi mnohdy přišla nadbytečná.
Nechápejte mne zle, autoři mají plné právo si zvolit téma příběhu, který chtějí vyprávět. Kladu si ale otázku, zda zasazení tématu feminismu (které je bezpochyby velmi zdůrazněno) nebylo spíše kontraproduktivním krokem. Nevěřím totiž, že příliš diváků přiláká, naopak si dovolím hádat, že mnoho z nich může odradit. Já osobně jsem tento motiv vnímal jako objektivně (a správně) zpracovaný, ovšem neuvěřitelně nadužívaný.
A proč se tedy dívat?
Zatím jsem mnoho pozitiv nevyzdvihl, ale to neznamená, že neexistují. Za můj konečný lehce pozitivní dojem z celého dvě hodiny a několik minut navíc dlouhého snímku mohou z největší části herecké výkony. Samotného velkého Sherlocka si zde střihnul rovněž netflixovský zaklínač Henry Cavill, který sice není Cumberbatch ani Downey Jr., ale příjemnější verzi detektiva vystihl poměrně přesvědčivě. Neztratí se ani protivný Mycroft v podání Sama Claflina, jako Enolina matka Helena Bonham Carter, kterou si velmi dobře pamatujeme jako Belatrix Lestrange z Harryho Pottera, a Louis Partridge ztvárňující ztraceného markýze narazivšího na svém útěku právě na Enolu. Chemie mezi nimi pak funguje výtečně.
Samotnou Millie Bobby Brown jsem si nechal naschvál nakonec. Je to totiž ona, kdo vytahuje film z rukou osudu zapomnění. A to spíše než svou producentskou prací právě hereckým výkonem. Ten je skvělý, promluvy na diváky jsou (když je nenazvete lacinými) vcelku zábavné, v akčních i emotivních scénách je přesvědčivá a z celého již tak kvalitního hereckého ansámblu poměrně dost vyčnívá.
Oddechovka, KDYŽ neurazí
Na Enolu Holmes je potřeba se dívat s odstupem. A hlavně se znalostí, čím film je a čím není (tak, jak praví první podnadpis). Nesmíte očekávat detektivku, protože tou snímek rozhodně není. Neměli byste čekat množství zvratů a nepředvídatelných okamžiků, protože se jich nedočkáte. Naopak, půjdete-li do sledování s představou rychle uběhnuvší akčně-emocionální jízdy pro mladší publikum s výrazným zaměřením na téma emancipace žen, můžete si odnést i docela příjemný zážitek.
Na závěr ještě musím zmínit tak akorát sherlockovskou, ne málo a ne příliš, hudbu Daniela Pembertona, která symbolicky podtrhuje mé myšlenky. Enola je Holmes, ale není Sherlock. Využívá jeho motivy, ale nezneužívá je a staví na svých vlastních. Ty volí možná trochu ukvapeně a prvoplánově, ale i na to může zaznít jednoduchá odpověď, že Enola je svá. Producentská prvotina Millie Bobby Brown stojí za zhlédnutí, ale pro mě určitě ne opakované.
Enola Holmesová (Enola Holmes)
USA, 2020, 123 min
Režie: Harry Bradbeer
Předloha: Nancy Springer (kniha)
Scénář: Jack Thorne
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin, Helena Bonham Carter, Fiona Shaw, Burn Gorman, Frances de la Tour, Adeel Akhtar, Susan Wokoma, Rebecca Hanssen, Hattie Morahan, David Bamber, Claire Rushbrook, Paul Copley, Alex Kelly, Connor Catchpole, Sarah Flind, Neil Bell, Louis Partridge
Producenti: Millie Bobby Brown, Mary Parent, Paige Brown
Střih: Adam Bosman
Scénografie: Michael Carlin
Kostýmy: Consolata Boyle
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.