Vláda v průběhu srpna schválila balíček covidových opatření pro nadcházející školní rok. Nadále však panuje nejistota ohledně toho, zda nedojde k návratu k distanční výuce. Zástupci studentských organizací doufají, že takový scénář bude až krajním řešením. „Možná je pro nás vnitřně horší ta nejistota, zda budeme moci vídat přátele a účastnit se volnočasových aktivit, jejichž omezení opět hrozí,“ říká předseda České středoškolské unie Ondřej Nováček.

Ministr školství Robert Plaga s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (oba za ANO) v půli srpna představili balíček koronavirových opatření pro návrat žáků a studentů po prázdninách do škol. Distanční výuka vyplnila značnou část minulého školního roku, a šéfové resortů školství a zdravotnictví doufají, že tento rok už by vše mohlo být jinak. „Naším společným zájmem samozřejmě je, aby start i průběh školního roku byl bezpečný a návrat dětí trvalý,” uvedl ministr školství Plaga na úvodní tiskové konferenci k představování protiepidemických pravidel pro nadcházející školní rok.

Screeningové testování i homogenní skupiny

Mezi hlavní opatření na školách, které vláda v srpnu schválila, patří screeningové testování dětí, které nejsou naočkované nebo neprodělaly v poslední době covid, a nutné nošení ochrany úst ve společných prostorech. Ministerstva v manuálu také doporučují například zachovat homogenní skupiny nebo omezit pohyb studentů mezi učebnami. Kontroverze potom vzbudilo opatření, podle nějž se žáci, kteří se odmítnou testovat, nebudou smět účastnit tělesné a hudební výchovy a budou muset nosit po celou dobu vyučování ochranu úst.

Podle předsedy České středoškolské unie a studenta klatovského gymnázia Ondřeje Nováčka ministerstvo v manuálu komentuje spíše provozní záležitosti než obsah a průběh výuky. Ačkoliv provozní opatření považuje za rozumná, některých podle něj není možné dosáhnout – například homogenity skupin na většině středních škol. „Materiály se vůbec nebo jen málo zaměřují na přizpůsobený začátek roku, úpravy hodnocení nebo krácení obsahu učiva. Lze ale ocenit koncepci doučování, která pomůže s dohnáním učiva nejpotřebnějším žákům,” říká Nováček.

Předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy David Kaszper považuje nastavená opatření za logičtější než v minulých letech. „Vítáme změnu, že testované a očkované děti nemusí mít dle aktuálních pravidel ve škole nasazenou ochranu dýchacích cest. Pevně věříme, že veškerá opatření budou jasně a včas prezentována,” říká. „Zároveň doufáme, že nebude docházet k častým změnám, jelikož to může především těm mladším dělat potíže,” doplňuje student SPŠ stavební v Ostravě.

Hrozí návrat k distanční výuce? 

Kolem návratu do škol však stále panuje nejistota a není jasné, zda nedojde k opětovnému návratu k distanční výuce. Ostatně sám ministr Plaga loni touto dobou sliboval, že k plošnému uzavírání škol již nedojde. K němu ale nakonec došlo, a ještě v daleko vyšší míře než předtím. „Samozřejmě doufáme, že distanční výuka znovu nenastane, protože v našem systému vzdělávaní nenahradí tu klasickou prezenční. Možná je pro nás vnitřně horší ta nejistota, zda budeme moci vídat přátele a účastnit se volnočasových aktivit, jejichž omezení opět hrozí,“ říká předseda ČSU Nováček.

David Kaszper o ostravského mládežnického parlamentu podle svých slov věří, že opětovná distanční výuka bude až posledním řešením. „Žáci a studenti měli online výuky až moc, je zapotřebí udělat vše pro to, aby se děti potkávaly ve třídách a ne v online místnostech. Věříme, že všichni máme společné přání a to poskytnout žákům a studentům nejlepší možné vzdělání a to za co nejrovnějších podmínek. To bohužel nejde prostřednictvím distanční výuky tak snadno,” upozorňuje.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..