Stalo se to, co nikdo nechtěl, ale všichni to trochu očekávali. Covidová epidemie je znovu zpět a opět sílí. Rychle rostoucím počtům nakažených, hospitalizovaných a mrtvých nezabránila ani 58% proočkovanost, ani draze vykoupené promoření. Co s tím můžeme dělat?

Předem je potřeba říct, že situace se oproti loňskému podzimu i letošnímu jaru změnila. Máme k dispozici účinnou vakcínu, která zachraňuje životy lidí, především těch starších. Nedokáže sice vždy zabránit nakažení (i když výrazně snižuje jeho riziko), ale zato velmi účinně chrání před hospitalizaci a úmrtím.

Aby toho ale nebylo málo, tak máme proti sobě těžšího soupeře. Tzv. delta varianta, která v Česku od léta převažuje, je nakažlivější než původní virus a častěji posílá lidi do nemocnice. Zjednodušeně řečeno: bez očkování bychom teď podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška měli na JIP až o tisíc lidí víc.

Každopádně: čísla se zhoršují a v některých nemocnicích se už připravují na omezování zdravotní péče. Ponechme teď na chvíli, co se zhoršením epidemie může dělat (současná a budoucí) vláda, a zamysleme se nad tím, co můžeme dělat my jako jednotlivci.

Nabízím pět osobních tipů, jak pomoct zabránit lockdownu a zároveň co nejméně omezit svůj život.

1. Očkujte sebe i ostatní. Pokud jste se ještě nešli naočkovat, tak běžte. Ochráníte tím nejen sebe, ale do velké míry i ostatní, jak jsem popsal výše. Vezměte i nevakcinované příbuzné a kamarády, zejména ty starší či ty s rizikovými faktory (nemoci srdce, cukrovka, vysoký tlak, obezita) bez ohledu na věk. Prarodiče či starší sousedy pak zaregistrujte na třetí dávku, která jim pomůže zlepšit rychle vyprchávající imunitu. Očkování sice nejspíš není slibovanou tečkou za koronavirem, ale prokazatelně zachraňují životy a chrání nemocnice před zahlcením pacienty.

2. Noste respirátory, fungují. Vzpomínáte na pravidlo 3R? Nejlépe nás před covidem ochrání vakcína, ale měli bychom dodržovat i další opatření, která nás příliš neomezují, a přitom jsou poměrně účinná. Ve vnitřních prostorech proto co nejvíc noste respirátor (zejména v MHD a prostorech, kde je vysoká koncentrace lidí), a to i tam, kde není povinný (typicky zalidněné vysokoškolské přednášky). Masku se hodí nasadit i venku, pokud je ve vašem okolí hodně lidí. Neuškodí si ani po jízdě autobusem vydezinfikovat ruce nebo si ve frontě u pokladny trochu poodstoupit od ostatních zákazníků.

3. Pokud vám není dobře, tak zůstaňte doma. Jednoduchá rada, kterou ale ne všichni dodržují. Pokud nutně potřebujete do školy, do práce nebo na nákup, tak si předtím zajděte na test. Snažte se pak co nejvíc omezit kontakt s ostatními bez respirátoru.

4. Omezte zbytečné kontakty. Tohle je asi nejhůř splnitelná rada, zejména pokud se rádi setkáváte s lidmi a pořád si ještě (pochopitelně) vynahrazujete měsíce lockdownů. Přiznám se, že s tím sám bojuju. Dnes už bych ale nešel na párty do klubu a dvakrát bych se rozmýšlel, jestli jít na narozeninou oslavu kamarádky, kde skoro nikoho neznám. Zkusme se společně zamyslet, jestli v takových případech raději nezůstat doma, nebo aspoň v menší společnosti přátel, které známe.

5. Nepropadejte panice ani přehnanému optimismu. Poslední rada se týká našeho myšlení. Je zřejmé, že epidemie neskončila a nějakou dobu asi ještě neskončí. Situace je ale nejlepší, co zatím byla, a máme dobrý důvod si myslet, že se bude zlepšovat. Jen to ale asi bude ještě trvat a neobejde se to bez ztrát. Ať už je to částečné omezení našeho života (očkování, respirátory, kontroly bezinfekčnosti) nebo zbytečná úmrtí a poškozené zdraví mnoha lidí. Nepropadejme ale ani panice, pokud se epidemie zhorší, ani přehnanému optimismu v případě, že se bude zdát, že covid zase odešel.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..