Ve dnech 23.–25. března se v rakouském Salzburgu odehrála mládežnická konference EU Future Talks, které se účastnilo přes 50 mladých lidí z Rakouska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Itálie, Německa a Slovinska. Diskutovat s mladými lidmi na konferenci přijeli rakouští europoslanci a další rakouští politici.

Hlavní částí programu byly čtyři workshopy zaměřené na témata spojená s budoucností Evropské unie. Účastníci se rozdělili do skupin dle vlastních preferencí, ve kterých diskutovali problematiky migrace, evropských hodnot, změny klimatu a rozhodování (decision making). Každá skupina po celodenní diskuzi došla k několika otázkám či stanoviskům, které během závěrečného plenárního zasedání předala europoslancům.

V oblasti migrace mladé aktivní Evropany zajímala například problematika různých přístupů k uprchlíkům podle toho, z jaké země přicházejí. Skupina zaměřená na klima se ptala, proč se Evropská unie více nezajímá o podmínky, za kterých se dováží různé produkty do EU, a to právě s ohledem na šetrnost produkce těchto výrobků ve vztahu k životnímu prostředí.

V oblasti evropských hodnot padla otázka, jak pomoci nastavit vnímání lidí tak, aby se ve společnosti během uprchlických krizí neobjevovala nenávist. Poslední skupina pak vyzdvihla problémy s uznáváním vysokoškolských diplomů napříč EU, což může komplikovat přeshraniční studia.

Europoslanci slíbili, že se budou problémy zabývat a poděkovali mladým Evropanům za jejich práci a zajímavá stanoviska ohledně témat, která jsou pro budoucnost Evropy klíčová.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..