Programové priority a budoucí plány Voltu představil předseda strany Adam Hanka na tiskové konferenci. Té se na dálku zúčastnila i spolupředsedkyně Voltu Europa Francesca Romana D’Antuono a europoslanec za Volt Damian Boeselager. Strana bude kandidovat již v podzimních komunálních volbách, největší očekávání ale má od voleb do Europarlamentu v roce 2024.

Volt Česká republika je jednou ze sedmnácti národních buněk strany Volt registrovaných na území Evropy. Mezi hlavní cíle strany patří boj se změnou klimatu, vytváření spravedlivější společnosti a digitalizace státu. Hlavním prostředkem k dosažení těchto cílů má být reforma a následná federalizace Evropské unie. „Evropské výzvy vyžadují evropská řešení a národní strany narážejí na své limity. Proto jsme založili Volt. Chceme prosazovat celoevropská řešení a zaměřit se na budování užší spolupráce v Evropě,” říká Hanka.

Právě EU se týká značná část programu Voltu, a to jak v oblasti reforem současných systémů a mechanismů, tak v oblasti integrace členských států do Unie a postupná federalizace. Prioritou pro Česko má být co nejdřívější přijetí eura. Nová politická strana navrhuje i zrušení veta v Radě EU, jednotnou zahraniční politiku a založení evropské armády.

Předseda Voltu Adam Hanka. Foto: Denisa Binderová

Domácí politika Voltu se nese ve znamení boje proti změně klimatu a narovnání sociálních nerovností. Strana se bude snažit prosadit sociálně spravedlivou transformaci klíčových odvětví jako energetika či průmysl, ratifikovat Istanbulskou úmluvu a legalizovat manželství pro všechny.

První ostrou zkouškou si Volt projde v zářijových komunálních volbách s kandidátkou na pražský magistrát. I přes potenciál koalice strana kandiduje samostatně. V Praze voliče láká na opatření řešící krizi bydlení, adaptaci města na klimatickou krizi a podporu inovací v oblasti technologií. Pozornost může upoutat třeba netradiční plán na založení Rady cizinců, poradního orgánu zastupitelů města Prahy.

Primárním cílem Voltu jsou ale volby do Evropského parlamentu v roce 2024. Volt má v současné době jednoho europoslance, tento počet by ale rád navýšil. Právě za tímto účelem se v Praze během října bude konat celoevropský sjezd strany, kde bude schválen program, který budou kandidáti Voltu ve volbách prosazovat.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..