Polní maršál Keitel podepisuje kapitulaci Německa.
Přesně 74 let dnes uplynulo od konce druhé světové války. Právě 8. května totiž vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk v květnu 1945. Ve většině vítězných a osvobozených států včetně Česka se tak dnešek slaví jako Den vítězství.
Chybělo jen málo a Den vítězství v Evropě (anglicky V-E Day) byl vyhlášen již 7. května, kdy šéf štábu vrchního velení Wehrmachtu, generál Alfred Jodl podepsal bezpodmínečnou kapitulaci. Až den později, 8. května ve 2 hodiny 48 minut, však byla podepsána totální kapitulace, jíž provázel skromný ceremoniál pod vedením náčelníka Eisenhowerova štábu generála Bedella Smithe.
Právě ta vstoupila v platnost 8. května ve 23:01 hodin středoevropského času, což odpovídalo jedné minutě po půlnoci 9. května moskevského času. Proto se v bývalém Sovětském svazu slaví Den vítězství 9. května. Totéž datum se dlouho slavilo i v celém východním bloku včetně komunistického Československa.
Představitelé nacistického Německa se v kapitulačním protokolu zavázali, že do půlnoci 8. května 1945 všechny německé jednotky složí zbraně. Vinou některých fanatických velitelů a především snahy Němců dostat se do přijatelnějšího amerického zajetí se tak ale na tehdy ještě neosvobozeném území Československa nestalo. Svobodu tak mnoha obcím a zejména Praze přinesly až operace Rudé armády.
Další protokol, který podepsal v prvních minutách dne 9. května před maršálem Žukovem v hlavním stanu sovětského velitelství na berlínském předměstí Karlshorstu náčelník vrchního velitelství wehrmachtu polní maršál Keitel, byl již jen formálním stvrzením skutečného stavu. Proto vyhlásil Nejvyšší sovět SSSR Dnem vítězství nad fašismem až 9. květen a bývalé Československo jej dlouhá léta slavilo současně s osvobozením Prahy.