Právě si prohlížíte Komentář: Fake news v covidové době. Dejme přednost televizi před facebookem

Žijeme ve složité době, kdy pandemie koronaviru způsobila, že napříč generacemi více sledujeme hromadné sdělovací prostředky a zajímáme se o svět kolem nás. Kromě aktivnějšího sledování televizního zpravodajství jsme se také upnuli k sociálním sítím. Tento nárůst způsobil jeden faktor: lockdown. Lidé byli hned několikrát donuceni si hledat během volného času jiné aktivity a navštěvování sociálních sítí se stalo jasnou volbou napříč generacemi. A co takové fake news znamená, jak vypadá a kde se nevíce šíří?

Lež

Terminologie pojmu fake news může být různá, já se spokojím pouze s jedním slovem. Lež! Velice nebezpečná lež, která se šíří ve formě jednoduchých příspěvků a v krajním případě může způsobit i smrt. Myslíte si, že přeháním? Ani ne, podívejme se na pandemii covidu-19. Existuje spousta lidí, kteří uvěřili dezinformacím a nenechali se očkovat. To se jim mnohdy stalo osudným a zpětně by vakcínu neodmítli. Ani nemusím psát v minulém čase, protože pandemická krize ještě neskončila a dennodenně se na facebooku setkávám s příspěvky, které jsou zjevně lživé a manipulativní.

Dle mé zkušenosti se nejvíce vyskytují v různých městských skupinách, kde někteří jejich členové sdílejí i několikrát denně různé fotomontáže zaměřené proti očkování. Tím ve skupině, kde je několik stovek občanů určitého města, přibývá i komentářů z druhé strany spektra, která covid-19 považuje za vážný problém. Já sám, když vidím, jakými vulgárními výrazy jsou schopni se do té doby třeba kamarádi, kolegové nebo přátelé označit, tak takové jednání považuji za jednu z příčin, proč mezi očkovanými a neočkovanými vznikla pomyslná názorová válka.

Naopak nejmenší pravděpodobnost, že se setkáme se lží, panuje v rámci příjímání informací z televizního zpravodajství největších zprostředkovatelů v tuzemsku. Právě novináři se také stávají oběťmi vulgárních útoků od lidí, kteří považují pandemii za vymyšlenou. I přesto, že se nám všechno, co slyšíme v televizi, nemusí líbit, je sledování televizního zpravodajství tím, co nás uvede do nejmenší lži.

Fake news během pandemie

Když pandemie na jaře roku 2020 vypukla, mezi občany České republiky vznikla obrovská vlna solidarity. Vzájemná podpora se projevila např. v šití roušek, podpoře zdravotníků, ale hlavně v dodržování opatření, což nás zařadilo k zemím, které se s první vlnou vypořádaly nejlépe na světe. Mysleli jsme si, že je konec. Naopak, vše teprve odstartovalo. A právě během loňské podzimní druhé vlny už část lidí vnímala covid-19 jako uměle vytvořený a začala se proti opatřením bouřit.

Takoví lidé vystupují pod hesly, že chtějí svobodu, nejsou ovce a stop diktatuře. Z mého pohledu se jedná ve větší míře o občany, kteří nemají chuť si informace ověřovat a často psychicky neunesli, že na delší čas a opakovaně museli omezit své záliby. Kvůli své ideologii jsou schopni pohrdat lékaři, zdravotním personálem i dalšími profesemi, kteří musí pandemii čelit v první linii. Tito lidé mnohdy také neuznávali pandemická opatření, protože je vydávala (nebo pořád vydává) vláda, kterou oni neuznávají.

Závěrem si myslím, že bude hůř. Po sociálních sítích budou kolovat desetitisíce neověřených informací, a i když se agentury po celém světě budou snažit lživé informace odstraňovat, tak přesto internet bude nebezpečným semeništěm fake news a bude záležet jen a čistě na nás, jestli budeme chtít znát pravdu anebo nikoliv.

Autor je spolupracovník redakce. 

Kamil Zalabák

Studuji gymnázium v Kojetíně a mou hlavní mimoškolní zálibou je fotbal a sport celkově. Také se zajímám a politické dění a blízká jsou mi i témata týkající se školství, médií, či dalších aktuálních problémů. Kromě Studentských listů spolupracuji ještě s dalším fotbalovým webem a regionálními novinami.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..