Policie zasahovala ve čtvrtek na několika místech v republice a podle dostupných informací vyšetřuje druhou větev případu týkající se možné korupce na brněnském úřadu, která údajně souvisí s děním kolem mýtného tendru. Detektivové se zaměřili na schůzky mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví může být právě radní městské části Brno-střed Jiří Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem.

Podle informací Práva proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy ze schůzek s šéfem Kapsche Karlem Feixem i s Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ tvrdí mimo jiné kriminalisté.

Policisté ve čtvrtek provedli prohlídku v pražském i prostějovském bytě Faltýnka, který jim odevzdal počítač a telefon. Na dotaz advokáta policisté uvedli, že Faltýnek je v pozici „spolupracujícího člověka, kterého požádali o součinnost“, s tím, že nefiguruje mezi podezřelými ani obviněnými. Faltýnek má poslaneckou imunitu, takže pokud by jej policisté chtěli obvinit, museli by požádat o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..