„Obvinění, která vůči Dominiku Ferimu byla vznesena, jsou závažná. Je zcela na místě, že vyvodil politickou odpovědnost a rezignoval na mandát poslance,“ říká pro Studentské listy předseda TOP týmu Karel Pelikán. Organizace, která sdružuje mladé členy a příznivce Feriho domovské TOP 09 a která se podílí na kampani Mám hlas, v níž mladý poslanec figuroval, k věci dosud mlčela. TOP tým však zdůrazňuje, že Dominik Feri nikdy členem spolku nebyl ani se nepodílel na jeho aktivitách. Ke kauze se vyjadřují také další představitelé mládežnických politických organizací.

Studentské listy se po zveřejnění svědectví žen, které měl poslanec TOP 09 v minulosti znásilnit nebo sexuálně obtěžovat, obrátily na předsedu mládežnické organizace strany TOP tým Karla Pelikána s prosbou o rozhovor. Ten ho odmítl s tím, že jde o citlivou věc a stanovisko k ní tak musí mládežnická organizace TOP 09 pořešit v rámci předsednictva.

Později Pelikán svolil ke krátkému vyjádření. „Obvinění, která vůči Dominiku Ferimu byla vznesena, jsou závažná. Je zcela na místě, že vyvodil politickou odpovědnost a rezignoval na mandát poslance,“ uvedl předseda TOP týmu. „Já osobně jsem se potkal s Dominikem Ferim jen několikrát a mohu říct, že jsem se nikdy nesetkal s chováním, ze kterého je obviňován. V obecné rovině ale sexuální násilí vůči ženám, které je v obvinění popisováno, nemá v moderní společnosti místo,“ řekl Studentským listům Pelikán. Zdůraznil také, že TOP tým je samostatná organizace, jejíž členem Feri nikdy nebyl a neúčastnil se většiny jejích aktivit nebo akcí. Mládežnická organizace se ke kauze nebude dál vyjadřovat.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri odstoupil po uveřejnění článku Deníku N a Alarmu, který přinesl svědectví několika žen, které měl politik znásilnit či obtěžovat. Feri však vinu odmítá, Foto: Archiv

TOP tým sdružuje mladé příznivce TOP 09, právě u mladých Dominik Feri svým působením nejvíce bodoval. Mládežnická organizace se spolu s Mladými občanskými demokraty a Mladými lidovci podílí také na kampani Mám hlas, ve které Feri až do oznámení, že nebude kandidovat ve sněmovních volbách, figuroval.

Sejmul svatozář

Ke kauze údajného sexuálního násilí páchaném na ženách poslancem Ferim se vyjádřili i předsedové dalších českých mládežnických organizací. Republikový koordinátor Mladých občanských demokratů (s nimi TOP tým mimo jiné spolupracuje na volebním programu koalice SPOLU pro mladé, který má být zveřejněn začátkem června) Mikuláš Halás ve svém vyjádření na Twitteru ocenil, že Feri po obvinění rezignoval. „Věřím, že se mu podaří očistit své jméno a bude pak pokračovat ve skvělé práci, kterou doteď vykonával,“ uvedl.

Naopak předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková Feriho ostře kritizuje. „Celý skandál sejmul svatozář a odhalil v celé nahotě charakter pana poslance. Svědčí jen o tom, jak mu sláva a sledující na Instagramu dali pocit, že si může dovolit vše,“ uvedla pro Studentské listy. Mladý politik TOP 09 by si podle ní měl lépe uvědomovat, jak silný vliv má na mladou generaci. Plesníková kritizuje také přístup předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové i podobu diskuse, která se po odhalení Alarmu a Deníku N strhla. „Jako ženě je mi až fyzicky špatně z toho, když čtu některé komentáře na sociálních sítích. Bagatelizace, relativizace až zesměšňování.“

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..