Budoucnost letošního ročníku Filmového festivalu Karlovy Vary byla značnou část léta nejistá. Nakonec se akci podařilo úspěšně uskutečnit a Karlovy Vary v termínu od 20. do 28. srpna přivítaly zahraniční hosty i tuzemské talenty. Vše ovšem probíhalo za přísných hygienických podmínek.
Festival každoročně patří začátku letních prázdnin, kvůli pandemii se ale letos přesunul až na samotný konec srpna. Jubilejní 55. ročník se díky odsunu odehrál téměř se stejnou noblesou, na jakou jsou návštěvníci zvyklí. Pořadatelé již tradičně oslovili hvězdy ze zahraničí, město tak k nemalé radosti fanoušků navštívili herci Johnny Depp, sir Michael Caine a herec i režisér v jedné osobě Ethan Hawke.
Zatímco Depp získal srdce stovek fanoušků, Hawke si ze závěrečného ceremoniálu dokonce odvezl Cenu prezidenta. Tu přebíral se slovy: „Je velká pocta tu být s vámi. Když jsem se ptal Richarda Linklatera, co ví o tomto festivalu, řekl mi, že to, co ho odděluje od těch ostatních, je publikum, které opravdu miluje film. I já jsem to tu viděl a cítil. Česká komunita je inteligentní a inspirovala mě jako umělce“.
S Cenou prezidenta festivalu za přínos české kinematografii odešel i režisér Jan Svěrák za svůj svobodný letní snímek Jízda z roku 1994. Jízda byla na festivalu oceněna Křišťálovým glóbem již v roce svého uvedení. Cenu poroty za režii si odnesl režisér Dietrich Brüggemann za komedii Ne!. Ve třinácti kapitolách zde rozvíjí motivy lásky i zodpovědnosti v generaci, které zdánlivě nic nechybí. V ženské herecké kategorii zvítězila herečka Éléonore Loiselle za snímek Boje. V kategorii na Východ od Západu bodovalo ruské drama Rus, které nekompromisně klade otázky na téma kolonizace a násilné asimilace v období carského Ruska.
Diváckou volbu ovládl Zátopek
Zvláštní cenou poroty Na Východ od Západu bylo oceněno makedonské drama Jako sestry režisérky Diny Duma o dospívání ve 21. století. Další zvláštní uznání patří chorvatskému snímku Sborovna i herečce Vinette Robinson za její výkon ve snímku Bod varu. Zvláštní cenu poroty získal také český dokument Eriky Hníkové Každá minuta života. Cenu diváků Právo obdržel životopisný film Zátopek Davida Ondříčka věnovaný českému olympionikovi Emilu Zátopkovi.
Jednoznačné nejúspěšnějším výhercem večera se stal snímek srbského režiséra Stefana Arsenijeviće Strahinja. Drama podává bolestné svědectví o realitě migrace a potřeby najít ve světě místo, kam člověk patří. Ghanský pár se ve filmu vydává za lepším životem do Evropy, oba ale skončí v Srbsku, kde se jejich cesty rozdělí. Režisér při přebírání ceny děkoval českým divákům i své manželce Jeleně Stanković, která sama získala zvláštní ocenění za kameru. „Je pocta dostat tu cenu tady, protože české filmy mě opravdu ovlivnily, ty z české nové vlny i ty od Jana Svěráka,“ dodal na závěr své řeči Stefan Arsenijević. Strahinja se může pyšnit i nejlepším hercem 55. ročníku, cenu získal představitel hlavní role Ibrahim Koma.
Nejen závěrečný ceremoniál, ale i celý průběh festivalu se nesl v duchu pandemických opatření. Diváci v sálech museli nosit respirátory, dodržovat rozestupy a užívat dezinfekci. Vstup do sálu byl povolen pouze s platným antigenním či PCR testem nebo po ukončeném očkování. Pro prokázání bezinfekčnosti byly návštěvníkům rozdávány náramky, které před vstupem kontrolovali festivaloví dobrovolníci.
Pro ty, kteří se festivalu nemohli zúčastnit, ale přesto stojí o nahlédnutí do světové kinematografie, jsou ve vybraných kinech promítány ozvěny karlovarského festivalu jménem Šary Vary. Diváci tak v kině Světozor, Aero, Přítomnost a Scala mohou vidět ty nejúspěšnější i nejoriginálnější snímky, které si Vary pro 55. ročník připravily.