Dluhopisy, akcie, směnka či šek. To jsou neznámější cenné papíry, které jsme si již představovali v minulých dílech finanční gramotnosti. Dnes se podíváme na místo, kde se dá s těmito cennými papíry obchodovat. Ano, řeč bude o burze.

Má-li země otevřenou, tržní ekonomiku, v níž se obchoduje s kapitálem (majetkem, penězi, cennými papíry atd.), je téměř nezbytné, aby existovaly i burzy.

Na ní makléři, kteří obchodování na základě licencí (v České republice je vydává Česká národní banka) zprostředkovávají, s cennými papíry (ale i jiným kapitálem) obchodují. Řídí se při tom přesně stanovenými pravidly.

Existuje řada typů burz, my se zaměříme na tři hlavní.

Tím prvním je nejznámější, finanční burza, na níž dochází k obchodování s cennými papíry, nerostnými surovinami, devízami (bezhotovostní pohledávky na cizí měny) nebo valutami (hotovostní verze cizích měn).

Druhým typem jsou burzy zbožové, na kterých se obchoduje s ropou, drahými kovy, kávou či dalšími produkty podobného, často exotického ražení. Trochu zvláštnější formou burz je pak tzv. burza lodních prostorů, kde se dají najít pronájmy lodních prostorů či celých lodí.

Nejznámější burza funguje na americké Wall Street v New Yorku, v Česku je pak od 19. století v provozu Burza cenných papírů Praha, která se zaměřuje především na cenné papíry.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..