Hranice v roce, po níž lidé konečně rozhodují o svých penězích svobodně. Tak se dá označit den daňové svobody. O co jde?

V podstatě každý člověk, který v České republice (a valné většině dalších zemí) vydělává peníze, musí platit daně. Jejich výše se stát od státu liší, dříve nebo později ale v každé zemi nastane datum, jež bývá označováno za den daňové svobody.

Ten představuje jakousi pomyslnou hranici, která rozděluje kalendářní rok na dva úseky. V prvním období vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů státu, ve druhém už si peníze nechávají. Jde samozřejmě pouze o fiktivní mez, daňoví poplatníci musí platit státu daně po celý rok (popřípadě jednou za rok v rámci daňového přiznání).

Den daňové svobody toho přesto hodně indikuje. Čím později je, tím je daňová zátěž obyvatelstva vyšší, čím dříve, tím je nižší.

Vývoj data dne daňové svobody v České republice. Foto: Wikipedia

V České republice byl den daňové svobody v roce 2019 stanoven na 28. května, Češi tak na pokrytí výdajů států pracovali 148 dní. Jde tak o posun z 22. května v roce 2018.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..