Devalvace a revalvace patří k základním pojmům ekonomie. Jedná se o oslabení či zesílení měny, způsobené činností centrální banky.

Devalvace

Devalvace je oslabení měny. Centrální banka prodá svoji měnu, čím zvýší její objem v oběhu. Díky tomu měna ztratí hodnotu. Devalvací se podporuje export, protože v zahraničí budou výrobky levnější. Naopak import se zdraží, protože bude potřeba více domácí měny pro zahraniční výrobek.

Revalvace

Revalvace je posílení měny. Jde o opační proces k devalvaci. Centrální banka nakoupí svoji měnu, čímž zmenší její objem v oběhu. Díky tomu získá hodnotu. Revalvací se dá zlevnit import, protože zahraniční výrobek bude levnější. Ovšem při exportu bude pro zahraniční klienty dražší nakupovat domácí výrobky.

Pro devalvaci i revalvaci platí, že jsou korigovány centrálními bankami. Na druhou stranu měny mohou zmenšovat či zvyšovat svoji hodnotu samovolně. Procesy se nazývají depreciace (oslabení) a apreciace (zhodnocení). Může být způsobena například soukromými spekulanty, kteří chtějí vydělat na hodnotách měn.

Devalvace a revalvace nemají nic společného s inflací a deflací. Inflace a deflace se týká tuzemských cen a jejich pohyb, zatímco devalvace a revalvace je změna hodnoty měny vůči jiným měnám, například kurz eura k dolaru.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..