Před 11 lety jsme jednu velkou zažili a v posledních měsících a letech se mluví o tom, že další, možná ještě větší, má přijít. Ano, řeč o je ekonomické krizi. Jak tento termín v hospodářství vůbec vysvětlujeme a co takovou krizi způsobuje?

Velká hospodářská krize způsobená krachem na newyorské burze v roce 1929 a ekonomická krize v roce 2008 po pádu banky Lehman Brothers (více video níže). To jsou dva příklady největších ekonomických krizí, které lidstvo zažilo.

Se samotným termínem přicházejí ekonomové až po první světové válce – zhruba sto let je tedy ekonomická krize vnímána jako globální problém. Jak ji ale vůbec definujeme?

Jedná se o jednu z fází ekonomického cyklu, jež nastává, pokud ekonomika státu klesá nejméně po dobu čtyř čtvrletí, tedy jednoho kalendářního roku. Krizi vždy předchází recese, tedy období hospodářského poklesu trvající nejméně dvě čtvrtletí (půl roku).

Ekonomická krize se samozřejmě kromě nižších příjmů státu projevuje i zhoršením ekonomické situace u většiny soukromých subjektů, což dříve nebo později vede ke stagnaci či degresi platů a propouštění. Krize se pak projevuje nejen v čistě materiální rovině, ovšem i v celkové společenské a politické situaci. Často vede k nespokojenosti obyvatel a v demokratických zemích k výměně vlád.

Ekonomické krize jsou normální součástí hospodářského cyklu a čas od času přicházejí. Můžou ji způsobovat nadhonocené akcie firem, protekcionistická politika a důsledky z války (krize v roce 1929) či hypoteční krize (2008) a zvýšení ropných cen (70. léta i 2008).

Prvotním spouštěčem velké recese (období ekonomické krize zhruba v letech 2007 až 2015) byla hypoteční krize ve Spojených státech. Úvěry na bydlení totiž v zámoří dostávali (na základě tlaku vlády) i lidé, kteří byli z hlediska splácení půjček příliš rizikoví. Po zpomalení ekonomiky se tyto skupiny obyvatel dostávaly do problémů a nebyly schopny svým úvěrům dostát. Do velkých dluhů se navíc podobným způsobem dostávaly i některé firmy.

Zatímco poslední ekonomická krize už odezněla a nyní zažíváme období dlouhodobého hospodářského růstu, mnozí ekonomové hovoří o tom, že za dveřmi stojí další. Důvodem má být hlavně velké zadlužení státu, které společně s nejistotou kolem brexitu a celní války mezi USA a Čínou může přispět k přinejmenším recesi některých států.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..