Buď můžete pracovat za peníze, nebo můžete nechat peníze pracovat za vás. Druhou možností jsou investice a právě na ty se zaměříme v dnešním článku.

Základní koncept

Asi každý z má rád ten pocit, kdy má v kasičce peníze a už se těší, až si s nimi uspokojí své potřeby. Lidí, kteří vydělávají více peněz, než mohou utratit, však moc není. Nám ostatním zkrátka zbývá si peníze uschovat a spořit si na dražší produkty, po nichž toužíme.

První možností, která všechny napadne, je uložení peněz na účet. To však není příliš výhodné kvůli inflaci, která způsobí, že peníze, které si naspoříte, budou postupně ztrácet hodnotu.

Důležité je tedy myslet na to, aby se peníze úročily a skutečně jich přibývalo. K tomu existuje celá řada typů bankovních produktů, do kterých můžete peníze investovat.

Klíčový je úrok

Klíčovým faktorem je úrok, neboli množství peněz, které vám aktivita vynese nad rámec vložených peněz za určité období. 

Existuje několik typů investic:

1) Spořící účet

Příklad: Pokud máte na spořícím účtu úrok 1 % měsíčně, tak se vám každý měsíc přičte setina z vašeho aktuálního zůstatku.

Výhodou je, že peníze můžete prakticky kdykoliv vybrat a použít jakkoliv většinou bez větších poplatků. Nevýhodou je právě nízký úrok, který často neodpovídá aktuální inflaci. Dlouhodobě se vám tak peníze nepodaří zhodnotit.

2) Stavební spoření

Stavební spoření už je výhodnější – je zde jednak výrazně vyšší úroková sazba, ale je také státní příspěvek, jehož cílem je motivovat lidi ke spoření.

Hlavní nevýhoda spočívá v náročném získání peněz před vypršením stavebního spoření, s čímž jsou obvykle spojeny vysoké poplatky.

3) Dluhopisy

4) Cenné papíry/fondy

Investice do cenných papírů je z hlediska potencionálního finančního zhodnocení nejlepší. Nicméně v tomto případě nemáte vůbec žádnou garanci, že peníze které vložíte, se vám vrátí.

Existují dva typy fondů: fondy bezpečné, které vám budou vynášet méně peněz, ale u nichž vám banka garantuje, že fond se neocitne ve velkých ztrátách, a fondy, které investují do rizikovějších komodit a mohou být i ve ztrátě. Volba už je na vás.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..