Bitcoin, Ethereum, Facebook Libra. Co spojuje dané pojmy z oblasti internetu? Všechno jsou to tzv. kryptoměny, nebo, chcete-li, virtuální peníze. Jak fungují a jaká je jejich minulost, současnost a budoucnost? Na to se podíváme v tomto článku.
2009: rok první kryptoměny
Ve světě v posledním desetiletí řádila velká finanční krize (známá též jako Velká recese), která způsobila celosvětový pokles HDP. Důvěra ve finanční instituce znatelně ochladla a v této atmosféře spatřila světlo světa první a doposud nejproslulejší kryptoměna, zvaná bitcoin.
Díky svým vlastnostem se začala rychle šířit a nabírat na mediální pozornosti.
Specifikace a blockchain
Digitální měny a jejich transakce jsou podstatně anonymnější a levnější, než je tomu u klasických peněz. Jejich hodnota naproti tomu není příliš stabilní, protože nejsou ničím tzv. kryty. Jejich správa probíhá v digitální peněžence, která je tvořena příslušnou aplikací.
V souvislosti s kryptoměnami často padá pojem z informatiky: blockchain. Jedná se o decentralizovanou databázi, v níž se všechny transakce zapisují do bloků, které musí být schváleny všemi ověřovateli, a zpětně je už nelze upravit.
Poslední novinky
V současnosti se o vlastní kryptoměnu pokouší i společnost Facebook. Která plánuje spustit příští rok Libru. ALE! Na správu této měny byla založena Libra Association, ze které již začali odcházet někteří významní členové, např. Mastercard a Visa. Oporu tento projekt nenašel ani mezi některými zeměmi Evropské unie. Ty se obávají ztráty kontroly, a proto chystají regulační opatření.
Čím dál více se zároveň začíná hovořit o náročnosti těžby kryptoměn. Ta je zpravidla náročná na elektřinu a výpočetní výkon těžebních strojů. Může tedy mít svůj podíl na produkci skleníkových plynů.
Slovník pojmů
- Kryptos (řec.) – tajné, skryté
- HDP – hrubý domácí produkt (bohatství země)
- Decentralizace – rozdělení pravomocí do co nejvíce částí, opak centralizace
Odkazy
www.kurzy.cz/kryptomeny – stránka s aktuálními kurzy některých kryptoměn