Zprostředkování měnové spolupráce, stabilita směnných kurzů a pomoc státům, které zažívají hospodářské problémy. Takové jsou cíle Mezinárodního měnového fondu, na který se dnes v rámci finanční gramotnosti podíváme podrobněji.

Mezinárodní měnový fond (International Monetary Fund) vznikl na konci druhé světové války v roce 1944 ve Spojených státech. Oficiálně je to organizace přidružená k OSN. Podnětem ke vzniku byla ekonomická krize na přelomu 20. a 30. let, jež vedla ke zrušení zlatého standardu.

Na přípravě vzniku se podílela i československá exilová vláda a Československo tak patřilo mezi zakládající členy. V roce 1954 z ní ovšem bylo kvůli neohlášené měnové reformě vyloučeno a vrací se až po revoluci v roce 1990.

Sídlo Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

V současné době má MMF 190 členů, sídlem je Washington. Mezi hlavní cíle patří spolupráce členských zemí, podpora měnové stability a mezinárodní obchodu (odstraňování překážek jako cel a regulací) a půjčky. Peníze na to čerpá v rámci členských příspěvků. Státy přispívají podle kvót – čím více přispívají, tím větší mají kvótu a tím silnější hlasovací právo.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..