Přes 850 tisíc Češek a Čechů je podle únorové statistiky Otevřené společnosti v exekuci. Není to hodnota, která nás může těšit. Naopak, je potřeba to začít hned řešit, a svoji ruku příloží i Studentské listy. Proto jsme se rozhodli v rámci seriálu Finanční gramotnost představovat základní pojmy, které jsou ve styku s penězi potřeba.

Začneme trochu obecněji. Abychom se mohli odrazit k složitějším věcem, je potřeba znát, co to vlastně je ekonomika. V podstatě se dá říci, že to je hospodářství státu, tedy shrnutí výroby, obchodu, spotřeby statků, služeb. Věda, která se zabývá nejobecnějšími souvislostmi v hospodářském životě společnosti, se zabývá ekonomie.

Základní ekonomické otázky

Ekonomové po letech vývoje dospěli ke třem základním ekonomickým otázkám:

1) Co budu vyrábět?

2) Jak to budu vyrábět – s jakými zdroji a pomocí jakých technologií?

3) Pro koho to budu vyrábět?

Typy ekonomik

Podle způsobu odpovědí se rozlišuje několik typů ekonomik (ekonomických systémů):

1) Zvyková ekonomika

První druh ekonomiky se objevuje především u primitivních kultur. Základní ekonomické problémy se v ní řeší dle zavedených zvyků – muži pracují, ženy jsou doma s dětmi, povolání se dědí z otce na syna. Převažuje především směnný obchod za naturálie.

2) Plánovaná ekonomika

Plánovaná ekonomika je typická především u totalitních států (zemí, kde stát ovládá veškerou moc a využívá ji ji k ovládání veškerých aspektů života) – například komunistických. Je řízená z centra (proto se také někdy nazývá centrální ekonomika) a bez diskusí. Soukromé vlastnictví téměř neexistuje, vytváří se plány (v Československu známé pětiletky). Jde o poměrně nepružný systém, protože není schopen reagovat na nabídku a poptávku – proto se stává, že některého zboží je přebytek, zatímco u jiného je velký nedostatek.

3) Tržní ekonomika

V tržní ekonomice má stát naprosto minimální roli a reguluje pouze základní pravidla celého systému. Ten je založen na nabídce a poptávce. Stát má v ekonomice jen minimální vliv, většinu života ovlivňují soukromé podniky.

Bývalý prezident Václav Klaus je jedním ze zastánců tržní ekonomiky.

4) Smíšená ekonomika

Jakýmsi mixem plánované a tržní ekonomiky je smíšená ekonomika. Ta je u vyspělých států nejčastějším druhem ekonomického systému. Převažuje tržní ekonomika – tedy systém nabídky a poptávky –, stát si však v určitých oblastech ponechává vliv, například ve školství či zdravotnictví. Takový typ ekonomiky vidíme i v České republice.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..