Právě si prohlížíte Glosa: Brainrot – slovo roku 2024, aneb když mozek hnije, ale svět je zábavnější
Zdroj: Zaleeya Dhalla, The Express.

Je to tady. Oxfordským slovem roku 2024 bylo vyhlášeno – brainrot. Co ale slovo znamená? Od nočního čtení fanfikcí až po nekonečné scrollování TikToku, „brainrot“ odráží mentální únavu dnešní internetové éry. Jak tento fenomén vznikl a co nám říká o našich návycích?

Co znamená „brainrot“

Pokud jste si teď představili mozek v rozkladu, nejste úplně daleko od pravdy. „Brainrot“ lze volně přeložit jako „rozklad mozku“, což zní poněkud drasticky. Jde o údajný „rozklad duševního nebo intelektuálního stavu“ způsobený „nezřízenou konzumací“ internetového obsahu, který je „triviální či nemá žádnou výpovědní hodnotu,“ ať už jde o nový seriál, videohru, knihu, nebo dokonce o oblíbený meme formát. Brainrot je, když zůstanete vzhůru do tří ráno, abyste dočetli fanfikci, kterou napsal někdo s přezdívkou „Froggy123“ na Wattpadu a hltáte každé slovo.

Přiznejme si, že každý z nás zažil moment, kdy se po hodinách strávených na TikToku, Instagramu nebo v nekonečném proudu memů cítil, jako by jeho mozek začal hnít. Smysluplné myšlenky se mění v kaši a vše hodnotné je rozmělněno do bezvýznamné zábavy. Brainrot je fenoménem, který spojuje moderní konzumenty internetu a zároveň je odrazem internetové doby, kdy je zábava nejen dostupná na dosah ruky, ale je přímo servírovaná do našich hlav díky algoritmu a lehké dostupnosti skrz sociální sítě.

Kde slovo vzniklo

Poprvé se slovo objevilo v online komunitách, zejména v prostředí fanouškovských kultur na sociálních sítí, jako je Tumblr nebo Twitter, už kolem roku 2010. Zpočátku se používalo spíše s nadsázkou k popisu posedlosti určitým tématem, například knihou, seriálem nebo postavou , která „ovládla mysl“ do té míry, že člověk není schopen myslet na nic jiného. Postupem času však slovo získalo širší význam a začalo označovat i stav mentální únavy nebo právě hniloby mozku způsobené nadměrnou konzumací obsahu na internetu.

Brainrot je vlastně umění

A co s tím? Možná bychom si měli klást otázku: „Obohacuje nás to, co konzumujeme? A skutečně mi přijde slovo skibidi tak extrémně vtipné, že ho musím poslat všem svým kámošům?

Internet nám nabízí nejen triviality, ale i nesmírné množství hodnotného obsahu. Stačí přesměrovat pozornost, nebo si dát na chvilku pauzu. Vlastně jde o skvělou příležitost podívat se na své návyky a rozhodnout se, zda chceme svůj čas věnovat brainrotu, nebo něčemu produktivnějšímu.

Je ale brainrot doopravdy tak špatný? Někteří by možná řekli, že ano. „Mozek ti přece nemůže žít jen z trendů,“ říkají ti, co vás nechápou. Jenže pro nás, kteří se v tomhle digitálním šílenství našli, je brainrot jakousi formou umění. Je to zábava a kreativní chaos. Koneckonců jednou za čas je fajn si nechat trochu shnít mozek. Jen ho nenechme shnít úplně.

Tak a když mám teď dopsáno, můžu pokračovat ve scrollování.

Karolína Škaroupková

Jsem studentkou víceletého gymnázia v Nymburce. Baví mě čtení a psaní, protože mi umožňují vyjádřit své myšlenky a objevovat nové perspektivy. Ráda poslouchám hudbu a miluji umění ve všech jeho podobách. Vážím si věcí, které mají hloubku a smysl, a ráda v nich hledám inspiraci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..