Úterní udílení hudebních cen Grammy se neslo především ve znamení ženských interpretek. Ocenění za nejlepší nahrávku připadlo veleúspěšné Billie Eilish za skladbu Everything I Wanted, albem roku se stalo Folklore, jedno ze dvou, která loni uvedla Taylor Swift. V této kategorii je Taylor Swift teprve čtvrtým umělcem a první ženou, která získala cenu třikrát. Za píseň roku byl Akademií označen singl I Can’t Breath americké písničkářky H.E.R., který reaguje na kauzu okolo smrti George Floyda a sílícího hnutí Black Lives Matter.

Billie Eilish uspěla i v kategorii nejlepší skladby pro vizuální média s No Time To Die, úvodní písní pro chystaný stejnojmenný film s Jamesem Bondem. Hned čtyři sošky si odnesla Beyoncé, a to v kategoriích za nejlepší videoklip, nejlepší R&B výkon, a dvě za spolupráci s Megan Thee Stallion na rapovém singlu Savage. Za rockový výkon a alternativní album byla oceněna hudebnice Fiona Apple.

Nejlepší filmovou hudbu složila Hildur Guðnadóttir pro film Joker, z filmových soundtracků byl jako nejpovedenější vyhodnocen ten z Králíčka Jojo. Vyčnívající sólový popový výkon podal podle Akademie Harry Styles v písni Watermelon Sugar. Zpěvák vystoupil živě přímo na ceremonii, stejně jako další ocenění a nominovaní jako Taylor Swift, Billie Eilish nebo Post Malone.

Celý soupis oceněných můžete nalézt na webových stránkách Grammy.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..