Oslavy 150. výročí založení gymnázia v Hostinném nedaleko Vrchlabí proběhnou od pátku 7. října do soboty 8. října v budově gymnázia v Hostinném. Studentské listy zveřejňují pozvánku organizátorů. 

Jako zastřešující téma oslav našich školních stopadesátin jsme nikoliv náhodou zvolili Smíření, a to podle stejnojmenného parku v areálu zdejšího františkánského kláštera, v jehož prostorách ostatně škola před 150 lety našla své první provizorní působiště, než si po roce mohla otevřít novou budovu vlastní.

Zdejší Park smíření (v místech původního starého hřbitova) pochopitelně neodkazuje jen k někdejšímu dávnému místnímu soužití Čechů a Němců, křesťanů a židů. Konotace Smíření též ukazuje k naší neméně dramatické současnosti, ve které obrana toho základního – životních hodnot a jistot, pilířů lidské svobody a pluralitní demokracie – bez aktu (u)smíření (se) přichází o svůj účinek a vlastně smysl.

Dvoudenním oslavám našeho výročí s otevřenými dveřmi školy bude předcházet studentský projektový týden. V pátek 7. 10. se dveře školy pro veřejnost otevřou ve 14 hodin. V nedalekém farním kostele Nejsvětější Trojice budou v 16.30 (za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje, veřejnosti, studentů a učitelů i z gymnázií Trutnovska a Náchodska) oslavy zahájeny komponovaným pořadem (Úvodní slovo Zbigniewa Czendlika na téma Smíření s podporou živé varhanní hudby).

Po navazujícím koncertu žáků ZUŠ Hostinné, který začne od 18 hodin na dvoře školy, zasednou gymnaziální učitelé k neformální výměně svých učitelských zkušeností ze svých domovských škol a naši studenti v rámci Parlamentního víkendového setkání k zážitkovým aktivitám.

Sobotní program začne již od 10 hodin ve Františkánském klášteře, kde bude slavnostně pokřtěn výroční almanach, poté vystoupí ředitel městského muzea s přednáškou o historických zajímavostech v Hostinném z pohledu školství.

Po společném obědě promluví ředitel školy a následovat bude vernisáž výstavy ke 150 letům ve školní studentské Galerii Jednoroh. Vyvrcholením celých oslav pak bezpochyby bude panelová debata na téma Smíření, která proběhne v budově gymnázia od 14 hodin. O večerní zábavu se postarají kapely TlupaTlap, Contact a Barbarella.

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..