Tištěný měsíčník zaměřující se na videohry s příznačným názvem Level vychází od roku 1995. Nyní se díky úspěšné crowdfundingové kampani na Startovači dočká kompletního digitálního archivu. Redakce (která časopis už sedm let vydává, jak sami píší, na vlastní pěst) požádala čtenáře kultovního magazínu o 150 000 korun. Už nyní, šestnáct dní před koncem kampaně, ale vybraná částka přesahuje 817 tisíc korun.

Naskenovat je potřeba přes 300 čísel časopisu, tedy více než 37 tisíc stran. Ve spolupráci s plzeňskou firmou EXON tak vzniknou strojově čitelné varianty tohoto obsahu. „Věříme, že [archiv] může být užitečný a zábavný nejen pro bývalé a současné čtenáře, ale i pro akademiky, vývojáře a další, které zajímá vývoj popkultury a především her,“ píší redaktoři na Startovači. Zároveň dodávají, že crowdfunding je hlavně indikátorem, zda mají lidé o projekt zájem. To se nepochybně potvrdilo.

Kromě kompletního digitálního archivu si autoři projektu připravili za splnění dílčích cílů v kampani i další odměny. Těmi, které už s jistotou vzniknou, jsou kniha rozhovorů z Levelu a soubor nejlepších retro článků v historii časopisu, opět v knižním podání. Zatím spíše vzdálenějšími metami jsou za 1 500 000 a 2 000 000 kniha o historii českých her od roku 1993 a poslední díl LEVEL TV.

Zdroj: Startovač, ČASOPIS LEVEL: DIGITÁLNÍ ARCHIV VŠECH ČÍSEL!

Magazín Level založili v roce 1995 Jan Tománek a Tomáš Landa. S časopisem jsou dále spojena jména jako Ondřej Průša, Jan Herodes, Martin Bach nebo Petr Poláček. V roce 2013 měl dle rozhodnutí vydavatelství Burda Level skončit, byl ovšem odkoupen vydavatelstvím Naked Dog Ondřeje Průši, díky čemuž vychází dodnes. Největší konkurencí na trhu je pak magazín Score.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..