Česko si dnes připomíná 17 let od vstupu do Evropské unie. Jejím členem se stalo 1. května 2004 společně s dalšími devíti zeměmi – Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem, Slovenskem a Slovinskem. Čeští politici hodnotí vstup do Unie vesměs kladně, pozitivně vidí členství v EU také občané v průzkumech.

Česká republika oficiálně požádala o členství v roce 1996, kdy premiér Václav Klaus předal žádost ČR o vstup do Evropské unie 23. ledna v Římě. Přístupová jednání začala v březnu 1998. O pět let později v Athénách podepsal prezident Václav Klaus a předseda vlády Vladimír Špidla Smlouvu o přistoupení, která vstoupila v platnost 1. května 2004, kdy se Česká republika stala plnoprávným členem Evropské unie.

Euro jako jednotnou evropskou měnu Česko nikdy nepřijalo, do Schengenského prostoru patří s dalšími osmi státy od 21. prosince 2007. Od 1. ledna 2009 země na půl roku předsedala Radě Evropské unie.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..