Právě si prohlížíte Historický okamžik. Před 17 lety vstoupilo Česko do Evropské unie

Česko si dnes připomíná 17 let od vstupu do Evropské unie. Jejím členem se stalo 1. května 2004 společně s dalšími devíti zeměmi – Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem, Slovenskem a Slovinskem. Čeští politici hodnotí vstup do Unie vesměs kladně, pozitivně vidí členství v EU také občané v průzkumech.

Česká republika oficiálně požádala o členství v roce 1996, kdy premiér Václav Klaus předal žádost ČR o vstup do Evropské unie 23. ledna v Římě. Přístupová jednání začala v březnu 1998. O pět let později v Athénách podepsal prezident Václav Klaus a předseda vlády Vladimír Špidla Smlouvu o přistoupení, která vstoupila v platnost 1. května 2004, kdy se Česká republika stala plnoprávným členem Evropské unie.

Euro jako jednotnou evropskou měnu Česko nikdy nepřijalo, do Schengenského prostoru patří s dalšími osmi státy od 21. prosince 2007. Od 1. ledna 2009 země na půl roku předsedala Radě Evropské unie.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..