Boj proti zavedení povinné maturitě z matematiky a podpora studentských samospráv ve školách. To jsou hlavní dvě témata kampaně České středoškolské unie (ČSU), kterou v pondělí na tiskové konferenci uvedl předseda spolku Viktor Schilke.

Povinná maturita z matematiky je téma, které pálí mnoho studentů, a není tedy divu, že se jí týká i nová kampaň ČSU Hlásíme se o slovo!. V rámci ní chystají zástupci středoškoláci na začátek října v centru Prahy protestní akci, připravili také petici.

„My jsme rádi, že můžeme říct, že ministerstvo je náš partner, že máme společný cíl, ale zároveň je to jen prohlášení,” narážel Schilke na prohlášení ministra školství Roberta Plagy z hnutí ANO, který nedávno řekl, že bude chtít její zrušení. Povinné maturity z matematiky mají podle současného zákona začít fungovat nejpozději od roku 2022 na většině maturitních oborů.

Zástupci ČSU se 11. září setkají s ministrem, na 4. října pak chystají demonstraci, která začne na Kampě a povede k budově ministerstva školství. Na totéž místo se vedení spolku společně se svými členy a sympatizanty přesunulo i v pondělí po tiskové konferenci a zapálením svíček a minutou ticha vzpomněli na všechny maturanty z matematiky, kteří neuspěli kvůli špatné výuce na škol. Předseda Schilke pak přečetl již zmíněnou petici.

Mezi hlavní argumenty ČSU patří to, že povinná zkouška z počtu nezlepší nedostatečnou kvalitu výuku předmětu a že může způsobit jen zhoršení vztahu studentů k učivu. Unie poukazuje také na to, že ne každý bude v budoucnu matematiku potřebovat. Jako hlavní cíl si pak vytýčila snahu o zkvalitnění a zatraktivnění výuky.

Druhá část kampaně se týká lepšího fungování studentských samospráv. Středoškolská unie si myslí, že studenti by měli mít více možností ovlivňovat dění ve svých školách. To chce zajistit změnou zákona – připravuje tak vlastní návrh novely, v níž by chtěla konkretizovat cíle, způsob fungování a pravomoci samospráv.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..