Z každoročního předávání videoherních ocenění The Game Awards se stal již zavedený standard. Geoff Keighley, herní novinář a pořadatel této akce, si může mnout ruce, jelikož TGA si již vydobyly pozici regulérních herních Oscarů. Ceremoniál je o to zajímavější, že je spojen s všudypřítomným ohlašováním nových herních titulů, které můžeme očekávat v následujících letech. Pro české diváky je letošní ročník dvojnásobně atraktivní, protože v nominaci se objevuje i tuzemská hra.

Legendární Kodžima i spolehlivý Obsidian

Nebudeme se samozřejmě prodírat všemi kategoriemi, ale nominaci na hru roku, tedy hlavní cenu celého večera, v Evropě spíše brzkého rána, se nevyhneme. Pokud se však chcete dozvědět rovnou o českém zástupci na TGA, a jak mu pomoci k výhře, můžete tento blok v klidu přeskočit.

Vůbec nejčerstvějším kouskem v šestičlenné nominaci je titul Death Stranding od japonského studia Kojima Productions. Jedná se sice o debut relativně nově vzniklého studia, ale v praxi za ním stojí velezkušený tým v čele s Hideem Kodžimou, jenž má na svědomí mimo jiné sérii Metal Gear. S Death Strandingem se nesetkáme jen v nejvyšší kategorii, ale i v mnoha dalších, jako jsou akční adventury, nejlepší příběh nebo audio design. Hned dva herci se pak objevují v nominaci na nejlepší herecký výkon. Jsou jimi Mads Mikkelsen a Norman Reedus.

Dalším žhavým kandidátem na celkové vítězství je Control od finského studia Remedy. Ti se dlouhodobě pohybují na hranici takzvaných AAA titulů a nezávislé (indie) produkce. Control vydali po tříleté odmlce od chladně přijatého Quantum Breaku a tentokrát se trefili do černého. Po Death Strandingu se dočkal největšího počtu nominací.

Další dvě hry nominované na hru roku vyšly z dílen velkých japonských vydavatelů. Jsou jimi remake druhého dílu veleúspěšné série Resident Evil od Capcomu a Super Smash Bros. Ultimate pod hlavičkou Nintenda.

V Japonsku ještě zůstaneme se studiem FromSoftware, které letos uvedlo na trh RPG Sekiro: Shadows Die Twice. Po sérii Dark Souls (a dříve Demon Souls), kterou definovali celý nový subžánr, vykročili lehce ze své komfortní zóny. Jak se ale říká, risk je zisk, a odměnou je pro ně vysoce ceněná nominace.

Posledním nominovaným v hlavní kategorii je stále nezávislá hra od již nějakou dobu ne nezávislého studia. Bavíme se o RPG The Outer Worlds od studia Obsidian (to bylo relativně nedávno koupeno Microsoftem).

Česká hra roku i nejlepší VR hrou vůbec?

Má se tomu tak, do nominace na nejlepší hru pro virtuální nebo rozšířenou realitu se dostal i Beat Saber, vyprodukovaný českými Beat Games. Nominovaní byli již loni (pokud se ptáte, jak je to možné, tak díky vydání na nové platformy), na vítězství ale nedosáhli. Pro český videoherní trh by bylo samozřejmě velkým úspěchem, kdyby to letos dopadlo. A pomoci tomu můžete i vy. Hlasovat můžete na oficiálních stránkách TGA nebo přes Google formulář. Hlasy diváků tvoří sice jen 10 % veškerého hodnocení, ale i to se počítá. Zarytí fanoušci mohou navíc využít možnosti udělit po uplynutí dvaceti čtyř hodin od hlasování další hlas.

V České republice připadá ceremoniál The Game Awards na půl druhou hodinu ranní dne 13. prosince. Sledovat ho můžete buď přes oficiální stream, nebo můžete využít komentovaného streamu některého z českých herních médií.

Beat Games: Beat Saber

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..