Evropská unie vyhlásila rok 2022 rokem mládeže – i to byl možná důvod, proč se poslední výzkum veřejného mínění evropských občanů Eurobarometr zabýval zejména budoucností Evropy. Mimo to však zkoumal i roli mladých lidí v EU či roli samotné Unie v dnešním světě. Výzkum probíhal loni v září a říjnu ve 27 členských státech, autoři během něj sesbírali přes 26 tisíc rozhovorů. Co z nich vyplývá?
Devět z deseti Evropanů ve věku 15 až 24 let si myslí, že řešení změny klimatu může přispět ke zlepšení jejich zdraví a života – tentýž názor sdílí i 84 % obyvatel starších 55 let. Každý druhý Evropan pak považuje změnu klimatu za hlavní globální výzvu pro budoucnost. Většina lidí si také přeje, aby se Evropa stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem.
Mezi dalšími výzvami pro budoucnost Evropské unie uváděli mladí lidé sociální nerovnost, nezaměstnanost nebo migraci. Jako priority do budoucna pak označovali zejména zdravotní politiku nebo větší solidaritu mezi členskými státy.
Dvě třetiny dotázaných považují Evropskou unii za stabilní místo ve světě, 80 procent jich uvedlo, že na starém kontinentě rádi žijí. Za hlavní výhodu života v Evropské unii nejčastěji označovali úctu k demokracii a právnímu státu. Hodnotami, které má EU ztělesňovat, jsou podle nich mír, svoboda a solidarita.
Většina mladých lidí si také myslí, že Unie jim nabízí perspektivu do budoucna. Zároveň ale chtějí, aby je evropské instituce víc zapojily a využily jejich energie a chuti ke změnám.
Vedle průzkumu byla spuštěna i nová vícejazyčná platforma, která staví do centra diskusí samotné občany. Ti se zde mohou podělit o své názory nebo se zúčastnit diskusí v členských zemích.