Vše začalo v červnu roku 2021, kdy se v ghanském parlamentu rozvinula diskuse ohledně budoucnosti LGBT+ komunity. Podle oficiálního narativu, plynoucího z kombinace křesťanského a konzervativního smýšlení, si ghanský lid nepřeje být pod diktaturou této menšiny, jak zní z projevu předsedy ghanského parlamentu Albana Bagbina.

V červnu 2021 se v ghanském parlamentu rozvinula diskuse ohledně budoucnosti LGBT+ komunity. Později tohoto měsíce byl nakonec v tamním parlamentu předložen návrh zákona kriminalizující LGBT+ komunitu. Byl navržen poslanci za vládnoucí strany (Nová patriotická strana a Národní demokratický kongres) s podporou ghanského prezidenta. Návrh Sama Narteyho George, poslance za NDK, v srpnu téhož roku již prošel prvním čtením. 

Jaké jsou následky? Jak vypadá praktika zákona v praxi?

Ve zkratce: zákon penalizuje homosexuální vztahy, za což by mohlo hrozit až desetileté odnětí svobody. Zakazuje i jakékoliv projevy podpory a sympatie. K tomu všemu by byl stát oprávněn nařídit konvertivní terapie, když se např. u dítěte objeví náznaky, že by mohlo být homosexuálně orientované. Mimo to je také zakázáno se stylizovat do opačného pohlaví nebo se oblékat do oblečení opačného pohlaví.

Podle svědectví žen a ghanských queer aktivistů (dle zjištění deníku The Guardian) zaznamenávají zvýšené množství nápravného znásilnění žen jen proto, že se identifikují jako lesby. Byl např. zaznamenán případ, kdy tři ženy byly znásilněny a okradeny šesti muži, nebo také znásilnění patnáctileté dívky (ze stejného důvodu). Objevily se i případy masových zatýkání třeba na večírcích, pokud se tam objeví skupina lidí patřících k LGBT+ komunitě. Kromě jiného je stát oprávněn zamítnout žádost o adopci stejnopohlavnímu páru.   

Lidé v Ghaně se ale jen tak snadno nevzdávají a již v tuto dobu vypsali více než 100 peticí proti zákonu, podle Thomase Naadiho z BBC.

Co na to ostatní?

Vzhledem k tomu, že většina ghanských křesťanů patří do Anglikánské církve (vlivem koloniální minulosti Velké Británie), se k vyjádření podpory menšiny přidal i Justin Welby, duchovní hlava Anglikánské církve. Podle jeho názoru „jsme globální rodinou církví, ale poslání církve je stejné ve všech kulturách a zemích: demonstrovat, skrze její činy a slova, Bohem zprostředkovanou bezpodmínečnou lásku každému člověku skrze Ježíše Krista“.

Nezisková organizace Interfaith Diversity Network of West Africa (IDNOWA) se také proti návrhu zákona ohradila, podle ní by to totiž znamenalo ztrátu možnosti kontaktu s novináři a existence LGBTQ+ lidí by byla ohrožena.

Johana Matre

Chodím na SŠ a v budoucnu bych chtěla být novinářkou, tak jsem se pro načerpání zkušeností zapojila do redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..