(Prezidenti Miloš Zeman a Si Ťin-pching)

Čína a Česko. Někteří politiku prezidenta Miloše Zemana podporují, protože nám otevírá velký trh v Číně. Druzí ho kritizují, protože bychom se podle jejich názorů měli soustředit spíše na Západ. Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě označila Čínu za bezpečnostní riziko, a v Polsku dokonce zatkli jednoho z čelních funkcionářů společnosti.

Ve čtvrtek prezident Miloš Zeman na Televizi Barrandov řekl, že čínská firma Huawei chystá odvetná opatření kvůli zprávě NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost), ve které Huawei figuruje jako bezpečnostní riziko. Jako bezpečnostní riziko čínský vliv v ČR uvedla i BIS.

Před Vánoci vyvolalo debatu oznámení několika státních orgánů, jež uvedly, že z bezpečnostních důvodů nebudou využívat mobilní telefony společnosti Huawei. To se nelíbilo čínské straně, a premiér Andrej Babiš se dokonce setkal s čínským velvyslancem (více zde).

„Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření a ta by měla zasáhnout několik oblastí,” řekl Zeman v TV Barrandov. Dále uvedl, že kvůli odvetným opatřením může Česká republika přijít o 8,5miliardovou investici do rozvoje 5G sítí. Doplatily by i společnosti Škoda Auto a skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

 

(Premiér Babiš) 

Zemanovy výroky dnes popřel premiér Babiš, který uvedl, že vláda nemá žádné informace o odvetných opatření proti České republice. Kabinet je ale v tomto ohledu rozdělený. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se pro server Novinky.cz vyjádřil, že žádnou takovou oficiální zprávu nemá. Na druhé straně barikády však stojí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jenž s prezidentem souhlasí s tím, že reakce Číny by se dala čekat.

Podle nejnovějšího zjištění má Správa Pražského hradu s firmou Huawei uzavřenou smlouvu na propagaci. Na oplátku pak dostává mobilní telefony od této společnosti, jak lze vidět v Registru smluv. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz serveru Echo24.cz uvedl, že tato smlouva s prezidentovými názory nesouvisí.

Další kapitolu v souvislosti s Huawei dnes napsala polská civilní kontrarozvědka ABW, která podle polské televize TVN24 zatkla ředitele tamější pobočky společnosti Huawei. Společně s bývalým agentem ABW ho obvinila ze špionáže, ze kterou jim hrozí až deset let odnětí svobody.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..