Spolek KRUH vytvořil i letos, po deváté, celorepublikový festival Den Architektury, který přípomíná celosvětový den slavený první říjnové pondělí.

Festival probíhá v Čechách a na Slovensku, nejen den, ale celý týden od úterý 1.10. až do pondělí 7.10. V tuto dobu mají zájemci možnost nahlédnout do běžně veřejnosti nepřístupných budov, zúčastnit se procházek či promítání, zhlédnout tematické výstavy a architektonické studie. Dané aktivity se nevážou pouze k architektuře současnosti, historie ani budoucnost nezůstávají v pozadí.

Praha

Jednoznačně nejvíce akcí spojených s festivalem bude probíhat v Praze. Pohled zevnitř poskytnou budovy historické, jakými je například barokní zámek Veleslavín, Juditina věž či areál Emauzského opatství, budovy minulého století, mezi které patří secesní Libeňská sokolovna, funkcionalistický Francouzský institut, Český rozhlas, Skleněný palác, i budovy století jednadvacátého, které reprezentuje Hotel Josef manželů Jiřičných, centrum současného umění Dox, polyfunkční dům Educon, moderní bytové domy a soukromé studentské koleje.

Procházky městem se v první řadě zaměřují na 30. výročí od Sametové revoluce, jejich tématy jsou rozdíly architektury před a po roce 1989. Specialitou je cesta po zaniklých pražských klubech. Ty patřily také k prorevolučnímu vývoji, procházka představuje šest z nich mezi Karlínem a Žižkovem.

Brno

Brno kromě prohlídek slavných památek, kterými je Místodržitelský palác, Jurkovičova vila či Vila Arnoldova, představí práce autorů ze zahraničí. Své designové kompozice budou prezentovat mladí portugalští architekti z FALA ateliéru, ve Vile Tugendhat bude uvedena výstava skic Japonského muzea umění laureáta Pritzkerovy ceny Arata Isozakiho.

Cyklovyjížďka, procházky i projekce bude zaměřené na aktuální urbanistické problémy Brna, tedy revitalizace, město a klimatická změna, změny veřejných prostranství. Bezpochyby zazní i informace o plánování nového nádraží.

Festival se netýká jen velkoměst. Pod kabátem z gotických skvostů nosí Kutná Hora porevoluční rezonanci funkcionalismu, Litomyšl má renesanční srdce, svírané v zástavbě rozsáhlých sídlišť a silničním průtahu.

Více informací najdete na www.denarchitektury.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..