Dominik Feri (TOP 09) je zřejmě jedním z nejznámějších českých politiků, alespoň mezi mladými lidmi. 24letý nejmladší poslanec a až donedávna také student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze je zároveň majitelem Instagramového účtu choco_afro, který má v době vzniku tohoto textu kolem 670 tisíc sledujících. Jeho účet je především kvůli rychlému a srozumitelnému podání informací prostřednictvím kultovních žluto-černých „vykřičníků” oblíbený zejména u mladých lidí a jeho podpora roste právě v poslední době kvůli koronavirové pandemii a stále se měnícím vládním opatřením.

Čím si vysvětluje svůj úspěch? Nebojí se možné manipulace, když názorové politické příspěvky míchá s informativními? Nebojí se, že utužování vztahů jeho strany s ODS a KDU-ČSL odradí její liberální voliče? A co si myslí o vládních opatřeních v boji s koronavirem? Poslance a influencera Dominika Feriho jsme vyzpovídali v rozhovoru.

V době, kdy děláme tento rozhovor, má váš Instagram téměř 670 tisíc sledujících. Já se osobně ve svém okolí neznám nikoho, kdo by váš Instagram nesledoval. Čím to je, že jste na sítích tak úspěšný?

To já nevím, respektive mohu jenom odhadovat, ale myslím, že je to tím, že jakkoliv už je tu s námi koronavirus několik měsíců a vládní komunikace by se měla stabilizovat, úplně tomu tak není. Když si vezmeme, z jakých zdrojů mohou mladí lidé čerpat, můžou buď sledovat přímo usnesení vlády ve sbírce zákonů o krizových opatřeních, což pravděpodobně bude dělat málokdo, nebo můžou číst média, ale i v médiích je poměrně těžké vytáhnout z poměrně dlouhého textu článku to zásadní.

Já jsem si řekl, že tu situaci ve které jsme, bychom měli pojímat co nejvíc sdílně. Tak vznikl formát žlutočerného vykřičníku s jednoduchým sdělením, krátkou informací, která je rozepsána dopodrobna dole. Je to něco, co myslím mladí lidé oceňují. Navíc se paradoxně zdá, že ta vládní opatření jsou tak nepřehledná, že mi psali i někteří kolegové z Poslanecké sněmovny, někteří novináři a dokonce někteří úředníci z ministerstva, že si informace o nových opatřeních chodí na můj profil ověřovat (usmívá se), což je trošku smutné, ale zároveň komické.

Každopádně informativní rozměr mého instagramového profilu by měl být jenom dočasný, protože mladí lidé, pro které je nyní primární zdroj informací, by do budoucna měli informace sledovat jinde, v médiích, v primárních zdrojích. Mělo by to být ale prozatímní i pro vládu, která má za každou cenu připravit nějaký web, který by informativní stránku koronavirové krize řešil. Já si svůj instagramový profil spravuju sám se svojí poslaneckou asistentkou, přitom je hlavním zdrojem aktuálních informací pro spoustu lidí. Každé ministerstvo má tiskový odbor, svoje úředníky, legislativce, kteří by mohli efektivně pracovat na zveřejňování aktuálních opatření. Stačilo by pár lidí, které by ministerstvo zaplatilo a mohli bychom tady mít informační portál, který by mladým lidem pomohl se zorientovat, a nejenom jim.

https://www.instagram.com/p/CGUpCuAlIMZ/?utm_source=ig_web_copy_link

Nevidíte ale trochu problém v tom, že čistě informativní příspěvky mícháte dohromady s těmi čistě politickými a názorovými?

Problém v tom nevidím, protože je to můj osobní profil a můžu sem dávat co chci, míchat tu třeba fotky z dovolené i politické příspěvky. Nejsem veřejnoprávní médium a ten účet se nejmenuje „Informace o koronaviru”, ale je to účet Dominika Feriho, který sem může přidávat jak osobní příspěvky, tak informativní žluté vykřičníky. Myslím, že většina lidí to tak vnímá, že můj profil je takový balíček různých typů příspěvků, je to zkrátka trochu osobnější, než kdyby to byl nějaký čistě zpravodajský portál. Tady jde ale o to, že je zcela absurdní, že opoziční poslanec musí pomáhat vládě komunikovat vládní opatření. Je to zcela šílené, když se podíváme, že v jiných zemích vládní komunikace není žádným problémem.

„Je zcela absurdní, že opoziční poslanec musí pomáhat vládě komunikovat vládní opatření.”

Vy jste mi trochu utekl z otázky, neptal jsem se na fotografie z dovolené, ale na propagační materiály vaší strany, které tu sdílíte. Váš Instagram je sice osobní, ale sleduje ho opravdu velké množství mladých lidí, kteří sem chodí za vašimi informativními příspěvky, proto jsem se chtěl zeptat, jestli necítíte trochu zodpovědnost. Spousta mladých sledujících vašeho profilu se v politice nemusí až tak orientovat, jak jste sám říkal, nemusí mít takové mediální vzdělání, vzhledem k tomu, že školy se této oblasti moc nevěnují, takové kritické myšlení. Jestli tohle necítíte jako problém, zda tu potom nevzniká prostor k nějaké manipulaci. 

To je velmi příkladná otázka, kterou si kladu pořád. Svůj profil ale nemůžu provozovat anonymně. Tyto otázku jsem třeba řešil teď před volbami, když jsem na profilu představoval volební kandidáty TOP 09, zda je to vhodné vnucovat takto lidem, kteří mě sledují, právě naše kandidující politiky. Snažím se to kompenzovat tak, jak už jsem naznačil i v úvodu, že se snažím mladým lidem otevřít dveře do té politiky. Aby si jednou řekli, že si místo Feriho Instagramu radši informace najdou v aktuálních usneseních vlády, nebo si raději přečtou komentář k aktuální situaci v nějakém týdeníku. S tím, že třeba zjistí, že ta topka něco udělala špatně, či to, co navrhuje nedává smysl, ačkoliv na Feriho Instagramu se píše opak. Snažím se zkrátka vybudit mladé lidi, aby se zajímali sami, což se mi snad jako dlouhodobý cíl zatím daří. Ale když jsme u toho, je navíc spousta lidí, u kterých vím, že můj Instagram sledují hlavně jako Instagram opozičního politika, nikoliv kvůli informacím.

Možná jste mi už předtím částečně odpověděl na následující otázku, ale přesto se zeptám. Vy jste politik. Nikomu před vámi se ovšem nepodařilo probudit zájem o veřejné dění v mladých lidech tak jako vám. Co dělali celá ta léta předtím novináři, učitelé, politici nebo rodiče špatně?

Nechci to přeceňovat, část mladých lidí oslovuji, určitě to ale nejsou všichni, a ti sem chodí především kvůli informacím v souvislosti s aktuální situací, které se dotýkají i jich. Ale jinak, politici zkrátka nebrali mladé lidi jako partnery, jako někoho, koho mohou oslovovat, přitom, když se na to budu dívat pragmaticky, je to zajímavá voličská základna.

Další věc, ve které jsme zaspali, je, že se u mladých lidí nebudovalo bližší povědomí o demokracii a o občanství. Politická gramotnost na základních i středních školách je přehlíženým tématem, její výuka je podfinancovaná. Pak se samozřejmě těžko divit, že spousta mladých lidí nerozlišuje mezi Poslaneckou sněmovnou a mezi vládou, mezi tím, o čem rozhoduje parlament, o čem vláda a o čem krajské hygieny a všechno to z pohledu mladých lidí splývá do jakéhosi monolitu s názvem stát. Potom je to už blízko k onomu pověstnému „my, obyčejní lidí” a „oni, politici”. Tak to ale samozřejmě vůbec není.

Jste zřejmě sám příznakem toho, že politika se čím dál více odehrává na sociálních sítích. Zatímco dříve mezi lidmi a politiky stál zprostředkovatel – média, nyní si lidé pro informace chodí přímo k politikům, respektive na jejich sociální sítě. Nemyslíte ale, že tento trend bude do budoucna ohrožující pro svobodná média, potažmo demokracii?

Nemyslím, že tím, že média „přemostíme” a půjdeme si pro informace rovnou k politikům, bychom nějak umenšili médiím jejich prostor. Ten vliv, který média nyní mají, se podle mě nezmenší, jenom se trochu přemění. A to tím, že do budoucna bude především růst prostor pro komentáře, pro názorovou publicistiku, což je jenom dobře. Je to nevyhnutelný trend, který se dá pozorovat v posledních deseti letech. Nutno však říci, že i samotná média si chodí pro rychlé informace na sociální sítě politiků a v moderní době může vzniknout článek třeba jenom z jednoho tweetu libovolného politika. Což je mimochodem trend, který za vhodný nepovažuji, a podobné články považuji za clickbaity (články, obvykle s fantastickými titulky, které mají za cíl nasbírat co nejvíc prokliknutí na web, pozn. red.).

Myslím, že tu zkrátka může existovat to, že lidé chodí informace přímo k politikům na sociální sítě a do toho čtou publicistiku v médiích. Média se tomu ale budou muset chtě nechtě přizpůsobit. Éra sociálních sítích navíc má i svá pozitiva: když mám dva politiky, oba v přímém názorovém rozporu, můžu pak na sociální síti sledovat oba a jejich příspěvky ke stejným tématům kriticky porovnávat a vytáhnout z nich to, co uznám na základě vlastního racionálního uvážení za správné a za vhodné.

Máme za sebou krajské a senátní volby. Jak jste spokojený s výsledky TOP 09?

Jsem velmi spokojený. Jak s výsledky krajských voleb, tak i senátních. U krajských voleb se povedlo ukázat, že spolupráce opozičních stran dává smysl. Ukázalo se, že opravdu není pravda, jak říká prezident Zeman, že když se spojí několik trpaslíků, tak vznikne jeden velký trpaslík, ale že to je ve skutečnosti tak, že když se spojí několik těch „trpaslíků”, tak vznikne tak velký subjekt, že je schopný odstavit od moci i hnutí ANO a porazit Andreje Babiše. Což je samozřejmě dobrý signál pro následující volby do Poslanecké sněmovny. Jsme na dobré cestě na vyjednávání velké volební koalice s ODS a KDU-ČSL.

Co se týče senátních voleb, i zde jsme výrazně uspěli. Uspěli naši kandidáti jako například Jan Grulich na Rychnovsku, Jan Holásek v Hradci Králové nebo Tomáš Třetina na Znojemsku. Jsou to naši kandidáti, pro které se nám podařilo vyjednat podporu dalších opozičních stran, a jsou to kandidáti, kteří se ihned po zvolení neusídlí v Praze, ale budou slyšet jak v Praze v Senátu, tak v jejich senátním obvodu. Čeká nás vyjednávání o senátním klubu, o tom, jestli bude čele Senátu pokračovat Miloš Vystrčil, což bych si velmi přál (senátoři TOP 09 opustili klub STAN a připojili se k ODS, Vystrčil předsedou zůstane, pozn. red.).

Náš celkový výsledek považuji za velmi obstojný a doufám, že tyto volby budou předpolím pro další opoziční spolupráci. Mám taky radost z našich v současnosti nadstandartních vztahů s ODS a s KDU-ČSL, a pokud se nic nepokazí, tak věřím, že spolu půjdeme i do sněmovních voleb.

Foto: Archiv Dominika Feriho

V krajských i v senátních volbách kandidovala TOP 09 v každém kraji nebo regionu v trochu jiné koalici, zatímco někde jste se spojovali s konzervativními stranami jako ODS nebo KDU-ČSL, jinde například s levicově orientovanými Zelenými či s liberálními Piráty. Není potom TOP 09 pro voliče hůře čitelná a není i to důvod, proč se v preferencích stále pohybuje na hranici volitelnosti?

U senátních voleb je strategie jít společně s jinými opozičními subjekty, tudíž pokud podporujeme nějakého kandidáta s Piráty, nemusí to znamenat, že je to levicový kandidát, může to být kompromis i z jejich strany. Co se týče oné nečitelnosti, já osobně jsem v rámci vnitrostranických debat prosazoval, abychom upřednostňovali v koalicích pravicové strany, abychom nebyli příliš rozkročení. Ale chápu, že někde to nešlo, vlivem různých historických animozit a neshod nebo specifičnosti krajů.

Nemyslím si, že by topka byla nečitelná, náš program se snažíme jasně artikulovat a hovořit o něm. A myslím, že i ty současné první zmínky o spojování ODS a KDU-ČSL naznačují, jakým směrem se chceme vydat. Navíc, pokud vznikne nějaká opoziční předvolební koalice, pak může mít každá strana v programu cokoliv, ale ústředním tématem voleb bude řešení dopadů koronavirové krize, především těch ekonomických a fiskálních. A to je podle mě něco, v čem může topka oné opoziční koalici přispět.

Pokud bylo a je pro TOP 09 něco příznačné, pak to je ekonomická kompetence. Miroslav Kalousek, byť už nyní nebude kandidovat, je stále výrazný hlas a velmi dobře si poradil s řešením problémů finanční krize v roce 2008 (Kalousek byl v té době ministr financí, pozn. red.). Debata o ekonomice bude do budoucna extrémně těžká a citlivá, i vzhledem k tomu, že vláda neúčelně rozhazovala a nyní po krizi není z čeho hospodařit.

Když jste zmiňoval oněch pět procent, to je nyní už otázka minulosti, protože šance, že TOP 09 bude kandidovat ve sněmovních volbách samotná, je zanedbatelná. Naše síly se tak nyní napínají k tomu, abychom vytvořili kvalitní spolupráci, kvalitní program a aby to vyšlo.

„TOP 09 půjde do voleb v pravicově-konzervativním bloku s ODS a KDU-ČSL.”

Krátce po vyhlášení výsledků krajských voleb se předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová, předseda ODS Fiala a předseda KDU-ČSL Jurečka sešli na pivu k jednání o spojování opozice. Piráti a STAN pak ohlásili jednání o společné koalici. Znamená to, že TOP 09 půjde tedy do sněmovních voleb v onom pravicově-konzervativnějším bloku?

Je to tak. Samozřejmě platí, že pokud není vyjednáno všechno, pak není vyjednáno vůbec nic, ale zdá se, že půjdem tímto směrem. Při současném opozičním fungování nemáme nikdo proti vládní mašinerii žádnou šanci. Když se podíváte na naše sněmovní hlasování, tak zjistíte, že nejenom TOP 09, ODS a KDU-ČSL, ale často i STAN a Piráti hlasují téměř totožně, tedy si navzájem podporujeme návrhy, které předkládáme. Z hlediska ideového směřování jsou nám ODS a lidovci nejbližší. Myslím, že budeme schopní vytvořit takový program, jakkoliv jsou jeho konkrétní body předmětem následujícího vyjednávání, který bude rozumnou nabídkou pro voliče a na jeho základě budeme schopní řešit dopady koronavirové krize.

Jakési úvodní zkazky k této spolupráci už samozřejmě mám, například mi někdo psal, jak to tedy bude se stejnopohlavním manželstvím, když zde jsou lidovci, kteří ho dlouhodobě odmítají. V kulturně-sociálních otázkách holt bude volné hlasování a každý bude hlasovat podle svého. Poslanec je vázán jenom svým vlastním svědomím. Obecně je koalice vždy kompromis, ale věřím že na tomto kompromisu nebude nikdo příliš mnoho tratit. Zejména i kvůli volebnímu systému, který umožňuje voliči zakroužkovat „svoje” kandidáty a zvýšit jim šance, aby se dostali do Sněmovny v rámci té koalice.

„V otázkách jako stejnopohlavní manželství, kde se neshodneme, bude mít koaliční klub holt volné hlasování.“

Takže se neobáváte, že spojení s ODS a lidovci odradí vaše spíš liberálněji založené voliče?

Věřím že ne, ale samozřejmě to nejde samo o sobě. Je to na nás, vysvětlit, že to spojení dává smysl a to, čeho se snažíme dosáhnout, má zkrátka větší hodnotu než to, kdybychom zůstali sami a nepodařilo by se nám dohromady získat tolik poslanců, abychom mohli poskládat vládu.

A kdy si tedy myslíte, že by mohlo být jasno o koalici ke sněmovním volbám, jejíž součástí bude TOP 09?

Myslím, že během následujících dvou měsíců.

Vy jste na Instagramu většinou v pozici toho, kdo o vládních opatřeních v oblasti školství informuje. Co si o nich ale myslíte vy? Sám jste donedávna studoval na vysoké škole, upřednostnil byste tedy výuku v rouškách a za bezpečnostních opatření, s tím, že ani to nemusí šíření nákazy zamezit nebo distanční výuku?

Opatření jsou epidemiologickou otázkou. Věřím, že vláda má taková data, která přesvědčivě odůvodní zavírání například základních škol. My jako opozice ta data nemáme, možná je nemá ani vláda, minimálně je s námi ale nesdílí. Já podezření o tom, že vláda ta data nemá a ta nařízení střílí od oka, mám. Těžko se to ale dá politicky komentovat, když k tomu nemáme ta data, která by měla být vláda, protože když nemáte pro svoji tezi oporu v tvrdých datech, těžko ji můžete obhajovat.

Já jsem tedy naštěstí vysokou školu dostudoval a udělat jsem státnice poslední den předtím, než se začalo hovořit o uzavření vysokých škol v Praze. Ale jako student bych samozřejmě uvítal, abych měl možnost studovat prezenčně. Pokud bych tu možnost neměl a vysoké školy by byly uzavřené, pak by bylo samozřejmě nutné to respektovat. Zároveň by ale ministerstvo mělo školy materiálně i personálně zabezpečit tak, aby byly schopny distančně fungovat. Obávám se totiž, že v současné době tomu tak není, zejména na základních a středních školách. Pokud má rodina tři děti a jenom jeden počítač, pak je pro ně samozřejmě problém se distanční výuky účastnit. I když z ministerstva školství nějaká snaha zajistit dětem výpočetní techniku byla, bylo třeba do řešení tohoto problému dát mnohem víc energie, především když to nyní vypadá, že distanční výuka bude trvat ještě poměrně dlouho. Distanční výuka nemůže zkrátka nahradit výuku prezenční, i když se o to může snažit. Navíc tu již nyní máme spoustu dětí, kteří na jaře z výuky úplně vypadly, protože k té distanční neměly přístup.

Je vláda Andreje Babiše kompetentní k boji s koronavirovou pandemií?

Čím dál tím víc mě bohužel přesvědčuje o tom, že není. Vzhledem k tomu, že v kompetenci při řešení této věci nemá být jenom přijímat rozhodnutí od stolu ze Strakovy akademie, ale také se tato opatření snažit vysvětlit tak, aby se s nimi lidé dokázali ztotožnit. Aby se jimi neřídili jenom proto, že to je jakýsi rozkaz z vrchu, ale aby jim dávala smysl. Komunikace je něco, v čem, o čemž už jsme mluvili, vláda dlouhodobě selhává.

Projevují se tu navíc i dlouhodobější nedostatky vlády. Řada lidí mi například píše, že si nebudou stahovat aplikaci e-Rouška, protože nevěří  vládě, že je přes ni nebude sledovat. Byť ta aplikace má otevřený kód, nic jako sledování se tam neděje. Ti lidé tomu ale zkrátka nevěří, protože nemají důvěru ve vládu Andreje Babiše. Nebo, jak jsme o tom mluvili, vláda Andreje Babiše zanedbává i mediální výchovu a to je možná i důvod zmatení mnohých mladých lidí z těch opatření. Vláda může mít jakkoliv kompetentní tým epidemiologů při ruce, pokud to ale potom pokazí nekompetentní komunikací, vyvolává to rozčarování.

„Jestli budu znovu kandidovat do Poslanecké sněmovny, se rozhodnu na poslední chvíli.”

Pro týdeník Reflex jste nedávno řekl, že je tady možnost, že za rok už nebudete znovu kandidovat do Poslanecké sněmovny, protože se chcete věnovat advokacii. Předpokládám ale, že aktivní na sociálních sítích ve smyslu informování mladých o aktuálním dění budete i nadále.

Myslím, že koronavirová krize všechny z nás naučila, že se nemáme dívat příliš daleko do budoucna. Tudíž těžko říct, co bude za rok. V Reflexu jsem to takto neurčitě zmínil nikoliv proto, že bych chtěl vyvolávat nějaké mlžení, ale proto, že skutečně nevím. Rozhodnu se zřejmě na poslední chvíli. Není to ale jednoduché rozhodnutí, je to totiž i osobní záležitost. Rozhodnutí, zda člověk nadále zůstane v politickém prostředí nebo jestli půjde do soukromého sektoru, nastartuje kariéru, zda se budu vzdělávat z pozice aplikovaného práva, nebo budu právo v Poslanecké sněmovně pomáhat spoluvytvářet. Co se týče žlutých vykřičníků, tak doufám, že za rok už nebudou potřeba, protože každý, kdo nyní můj profil sleduje, bude vědět, kde ty informace najít.

Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o tom, že by také mohli kandidovat nebo se nějak jinak angažovat?

Běžte do toho. Jestli máte pochybnosti typu, že na to nebudete stačit, že nemáte ty takzvané životní zkušenosti, tak je to jenom chiméra. Neexistuje nic jako vysoká škola politická, kde by vás naučili, co je v politice třeba dělat. Všechno se naučíte až tady, není žádný přípravný kurz pro poslance. Musíte si to osahat v praxi. Nesnažte se kopírovat cestu někoho jiného, nějakého jiného politika. Do politiky vedou mnohé cesty a ty mohou být mnohdy zvláštní.

Když třeba žijete na vesnici a hrajete tu fotbal, tak můžete kandidovat do zastupitelstva s tím, že chcete větší finanční podporu, abyste mohli opravit obecní hřiště. Mám třeba kamaráda z Moravy, který kandidoval do místního zastupitelstva s tím, že chtěl na své vesnici obnovit hodovou tradici. Cest do politiky je hrozně moc, každý si najde to svoje, může to být kultura, sport, urbanismus, vylidňování, když žijete na vesnici a všichni vaši kamarádi se odstěhovali do velkého města, do Prahy, do Brna a vy chcete, aby se vrátili zpátky. Toto tam můžete řešit. Vyberte si nějaké téma, kterého se držte. A nesnažte se být politikem jenom proto, abyste byli politikem, je třeba si vždy najít nějaké téma, které vás bude bavit.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..