Iniciativa Jsme fér, která usiluje a zrovnoprávnění LGBT osob s většinou populací a zavedení manželství pro homosexuály, vytvořila před letošními krajskými senátními volbami na svých webových stránkách databázi senátních kandidátů a lídrů krajských kandidátek. Dobrovolníci iniciativy zjišťovali názory volebních kandidátů na legalizaci sňatků homosexuálních párů. Návrh na jejich uzákonění leží už přes dva roky neprojednaný v Poslanecké sněmovně.

https://www.facebook.com/jsmefer/posts/1379771205547703

Zejména senátní volby mohou mít na případné uzákonění sňatků osob stejného pohlaví významný vliv: pokud totiž zákon projde Poslaneckou sněmovnou, bude muset být schválen také Senátem. Při současném složení však v Senátu převažuje konzervativní pohled, podle nějž je manželství sňatkem muže a ženy. Dobrovolníci iniciativy Jsme fér pokládali senátním kandidátům dotaz: „Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství se všemi právy a povinnostmi manželů, včetně práva společně osvojit děti, či osvojit dítě druhého manžela?” A shromažďovali jejich odpovědi a případné komentáře. Velmi často se ovšem stávalo, jak z webových stránek iniciativy vyplývá, že kandidáti neodpověděli nebo je nebylo možné kontaktovat.

Obdobně iniciativa postupovala i u kandidátů na krajské hejtmany. Zde byla podporu homosexuálních sňatků nejčastěji slyšet od kandidátů Pirátů nebo Zelených, v některých krajích také například od kandidátů Starostů a nezávislých, TOP 09, ANO, KSČM nebo ČSSD. Naopak kandidáti neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti návrh nejenže nepodporují, ale navíc se uchylují k nepřípustným urážkám LGBT osob. „Zvrácenosti a úchylárny opravdu nepodporujeme…”, odůvodňuje svůj nesouhlas krajně pravicové uskupení. Dotazování kandidátů na hejtmany však bylo spíše symbolické, krajská zastupitelstva ve skutečnosti nemají na prosazení manželství homosexuálů téměř žádný vliv.

I Mezipatra jsou fér! - JSME FÉR
Foto: Jsme fér

Návrh zákona na uzákonění manželství homosexuálů leží v Poslanecké sněmovně už od června 2018, kdy jeho návrh podala skupina poslanců Pirátů, ANO, TOP 09, KSČM a dalších klubů. Projednávání je ale stále oddalováno, s návrhem zákona navíc nesouhlasí ODS, KDU-ČSL, SPD ani Trikolóra. Ostatní strany mimo Pirátů jsou v této otázce rozštěpené.

Manželství homosexuálů je čím dál rozšířenější v západních zemích: osoby stejného pohlaví mohou sňatky uzavírat například v USA, Kanadě, Brazílii, Austrálii, Francii, Německu, Spojeném království, Španělsku, Švédsku, na Tchaj-wanu a v dalších zemích (zatím posledním státem, který ho zavádí, je Švýcarsko). V České republice mají od roku 2006 gayové a lesby možnost vstupovat do registrovaného partnerství, které jim ovšem nezajišťuje stejná práva jako manželství: například v oblasti adopcí či dědictví.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..