Iniciativa Jsme fér, která usiluje a zrovnoprávnění LGBT osob s většinou populací a zavedení manželství pro homosexuály, vytvořila před letošními krajskými senátními volbami na svých webových stránkách databázi senátních kandidátů a lídrů krajských kandidátek. Dobrovolníci iniciativy zjišťovali názory volebních kandidátů na legalizaci sňatků homosexuálních párů. Návrh na jejich uzákonění leží už přes dva roky neprojednaný v Poslanecké sněmovně.
https://www.facebook.com/jsmefer/posts/1379771205547703
Zejména senátní volby mohou mít na případné uzákonění sňatků osob stejného pohlaví významný vliv: pokud totiž zákon projde Poslaneckou sněmovnou, bude muset být schválen také Senátem. Při současném složení však v Senátu převažuje konzervativní pohled, podle nějž je manželství sňatkem muže a ženy. Dobrovolníci iniciativy Jsme fér pokládali senátním kandidátům dotaz: „Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství se všemi právy a povinnostmi manželů, včetně práva společně osvojit děti, či osvojit dítě druhého manžela?” A shromažďovali jejich odpovědi a případné komentáře. Velmi často se ovšem stávalo, jak z webových stránek iniciativy vyplývá, že kandidáti neodpověděli nebo je nebylo možné kontaktovat.
Obdobně iniciativa postupovala i u kandidátů na krajské hejtmany. Zde byla podporu homosexuálních sňatků nejčastěji slyšet od kandidátů Pirátů nebo Zelených, v některých krajích také například od kandidátů Starostů a nezávislých, TOP 09, ANO, KSČM nebo ČSSD. Naopak kandidáti neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti návrh nejenže nepodporují, ale navíc se uchylují k nepřípustným urážkám LGBT osob. „Zvrácenosti a úchylárny opravdu nepodporujeme…”, odůvodňuje svůj nesouhlas krajně pravicové uskupení. Dotazování kandidátů na hejtmany však bylo spíše symbolické, krajská zastupitelstva ve skutečnosti nemají na prosazení manželství homosexuálů téměř žádný vliv.

Návrh zákona na uzákonění manželství homosexuálů leží v Poslanecké sněmovně už od června 2018, kdy jeho návrh podala skupina poslanců Pirátů, ANO, TOP 09, KSČM a dalších klubů. Projednávání je ale stále oddalováno, s návrhem zákona navíc nesouhlasí ODS, KDU-ČSL, SPD ani Trikolóra. Ostatní strany mimo Pirátů jsou v této otázce rozštěpené.
Manželství homosexuálů je čím dál rozšířenější v západních zemích: osoby stejného pohlaví mohou sňatky uzavírat například v USA, Kanadě, Brazílii, Austrálii, Francii, Německu, Spojeném království, Španělsku, Švédsku, na Tchaj-wanu a v dalších zemích (zatím posledním státem, který ho zavádí, je Švýcarsko). V České republice mají od roku 2006 gayové a lesby možnost vstupovat do registrovaného partnerství, které jim ovšem nezajišťuje stejná práva jako manželství: například v oblasti adopcí či dědictví.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.