Nyní, když máme omezené možnosti se potkávat s našimi nejbližšími, se ukazuje, že v takových chvílích si díky Facebooku můžeme být o něco blíž. Kromě udržování vzájemného kontaktu můžeme i  jejich prostřednictvím pomoci zachovat místa, kde jsme trávili čas ještě předtím, než  došlo k přijatým omezením. Podívejte se na několik zajímavých iniciativ, jejichž prostřednictvím můžete pomoci, ať už sobě, lidem ve vašem okolí nebo podnikům, do nichž jste rádi chodili.

Utrácím na rohu

Některé z malých a středních podniků se v důsledku zpomalení ekonomiky nachází na pokraji krachu, přesto se ale snaží fungovat alespoň v omezeném režimu. Pomocnou ruku jim nabízí projekt Utrácím na rohu, jenž na svém webu vytvořili mapu kaváren, restaurací, řeznictví, ale i dalších služeb, kterou navíc neustále aktualizují.

„Objíždíme lokální podniky, fotíme prostory a jejich největší ‚hitovky’, občas uděláme i rozhovor s majitelem. Z těchto výstupů pak vznikají medailonky, které sdílíme s hashtagem #Utracimnarohu na Facebooku a Instagramu. Snažíme se ukázat lidem, jaké poklady na ně čekají u nich za rohem a motivovat je k tomu, aby utráceli raději u nich, než ve velkých řetězcích,” říká spoluorganizátorka projektu Lucie Petráková.

Nevypusť duši

Organizace Nevypusť duši dlouhodobě pomáhá lidem starat se o jejich duševní zdraví a podílí se tak na destigmatizaci tohoto tématu. Právě v době nouzového režimu, když jsme zavření ve svých domovech, je nápor na naši psychiku největší. Nevypusť duši tak organizuje preventivní webináře, sestavuje návodné infografiky a kompletuje dostupné kontakty na poli psychologické pomoci.

Jejich online programy jsou jak pro dospělé, tak pro teenagery, a mluví o zdravé psychohygieně, relaxačních technikách nebo radí jak vyhledat pomoc v případě duševních obtíží. „V našich programech učíme, aby se lidé nebáli o duševním zdraví mluvit a věděli, jak o něj pečovat. Nabízíme různé strategie, jak se s problémy vypořádat a podporujeme lidi v tom, aby se nestyděli vyhledat odbornou pomoc hned, jakmile onemocní,” říká ředitelka organizace Marie Salomonová.

Pomoc sousedům

Iniciativa Pomoc sousedům vznikla pod taktovkou známého českého herce a režiséra Jiřího Mádla. „Kdybyste věděli, že v době koronaviru můžete zachránit život starým lidem ve vaší čtvrti, udělali byste to? Jasně, že jo! Jenom třeba nevíte jak na to,” říká Mádl, jenž s heslem „zachraň bábu, zachraň dědka” vyzývá tak každého z nás, abychom pečovali o seniory ve svém okolí.

Toho se snaží docílit jednoduchým způsobem – vytištěním a vyvěšením letáku s kontaktními údaji dobrovolníka v domě. Pomáhat tak může úplně každý, dokonce i ten, kdo dosud nevěděl, jak na to. Iniciativu můžete podpořit například sdílením promovidea na Facebooku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..