Právě si prohlížíte Internetoví úžasňáci nadále pomáhají dětem s orientací na webu

Internetová bezpečnost rezonuje širokou veřejností čím dál více. Přesto její výuka často pokulhává, a to především na základních školách, kde je příprava dětí na nástrahy internetu zejména důležitá. Tento nedostatek se snaží napravit projekt Internetoví úžasňáci ve spolupráci s neziskovou organizací Jules a Jim.

Internetoví úžasňáci pomáhají seznámit děti s bezpečností na internetu již v 28 zemích světa. Fungování projektu z dílen Googlu u nás zajišťuje nezisková organizace Jules a Jim, která se mimo jiné věnuje seminářům primární prevence na základních a středních školách. Organizaci již podruhé podpořila grantem firma Google, tentokrát měl výši 100 000 dolarů (cca 2,25 milionů korun).

Učební program, který dostanou vyškolení učitelé k dispozici, obsahuje čtyři hlavní tematické celky, a to sice ochrana soukromí, rozeznávání dezinformací a pokusů o podvod, zabezpečení účtů a reakce na bezpráví na internetu. Samotné pětihodinové školení probíhá online formou a pro zúčastněné je díky grantu kompletně zdarma.

Součástí programu je prohlížečová hra Interland, která obsahuje level ke každé z lekcí, kterou děti budou brát. Nabízí tak jednoduchý způsob, jak intuitivním a interaktivním stylem nabyté znalosti ověřit. Úspěšní studenti pak za každou splněnou úroveň dostanou oficiální certifikát internetového úžasňáctví.

Program se podle zúčastněných učitelů setkává s pozitivní odezvou: „Některé kapitoly metodiky děti přivedou ke konkrétním krokům – třeba část věnující se heslům a bezpečnosti. Díky tomu si následně kontroluje a případně mění heslo většina žáků. Na jejich pracně budovaném Instagramu jim opravdu záleží,“ říká Pavel Hodál, učitel informatiky na brněnské základní škole Bakalka. „Dostal jsem ale zpětnou vazbu i od rodičů. Mnozí z nich vnímají závažnost současných kyberútoků i potřebu mediální výchovy. Takže se sami proaktivně ptají, jestli škola v tomto ohledu něco dělá, a jestli jsou témata do výuky zařazená.“

Hlavní výhodu Internetových úžasňáků vidí Pavel Hodál v celistvosti jejich vzdělávacího programu. „Velký přínos vidím v didaktické rovině celého projektu. Na českých školách totiž působí velké množství různých organizací, které se prevenci věnují. Jejich programy jsou velmi dobré, ale často cílí jen na jednu malou část problematiky, třeba jen na mediální výchovu, ale nikoli na digitální část a bezpečné chování na internetu.”

Projekt Internetoví úžasňáci se neustále rozrůstá a získává na popularitě. Cílem druhého kola grantů je zvýšit číslo vyškolených učitelů na 800 a dostat tak potřebnou výuku o bezpečnosti na internetu k více než 50 000 dětem. Nezisková organizace Jules a Jim v době psaní nabízí termíny školení na téměř 2 měsíce dopředu, další pak téměř jistě přibydou.

David Čížek

Jsem studentem gymnázia a nadšencem do politiky. Ve volném čase poslouchám hudbu nebo luštím křížovky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..