Je jednoduché říct si „nechce se mi” a ještě jednodušší „nemůžu”. Tohle není článek, který vybízí k porušování vládních nařízení, nýbrž podpora výroku KULTURU NEZASTAVÍŠ. Kultura žije v každém z nás. 

Pokud sedíte doma, díváte se před sebe a posloucháte na Spotify největší italské hity, nikdo z vašich blízkých nemá chuť sdílet s vámi nudu, v troubě se peče štrůdl jako každý třetí den v týdnu, a už opravdu netušíte co dělat, tak se zvedněte, oblečte si bundu a jděte ven. Je to tak jednoduché, až se nám do toho nechce. Všechny tipy, co čtete níže, si představujte s rouškou v kapse.

Drazí sportovci, vy si běžte třeba zaběhat. Parky nám ještě nezavřely. Nasedněte na tramvaj a jeďte na Újezd. Možná že až tam dorazíte, zjistíte, že z technických důvodů je přerušen provoz lanové dráhy na Petřín, což se vlastně dozvíte velice milým hlášením už v tramvaji. No a co? Hecněte se, zapojte všechny svaly v těle, co jste si šetřili poslední půl rok, a jděte až nahoru. Nejen že tam budete skoro sami, protože kdo by dobrovolně vycházel kopec na Petřín, ale také vás zalije krása Prahy, pokaždé co se otočíte ke kopci zády.

Zkuste se ale po cestě někde posadit, jako to dělám já. Jste sami, bez práce a jediné upozornění na mobilu je zmeškaný hovor od vaší mámy, která nutně potřebuje vědět, zda dorazíte na večeři. Raději na ní ale nedorazíte, protože už týden v kuse musíte jíst těstoviny s červenou omáčkou. Ale nikdo vám nezakazuje posadit se a vnímat, jak se vám urbanismus vyvíjí před očima. Můžete něco napsat nebo fotografovat podzim v jeho tvořivém období. Zapomeňte na chvíli na starosti a dopřejte si trochu kreativity. Nahoře máte tři možnosti. Buď můžete jít zpět dolů, nebo si vyjdete na rozhlednu, která je mimo jiné stále otevřená, anebo navštívíte sousedskou zahradu Kinských, která se táhne až nad Anděl.

Jedno z těch nejhezčích míst v Praze se nikdy nezavírá, a to je Staré město. Zamiřte na Staroměstské náměstí. Vyhněte se demonstracím a jděte obdivovat třeba Orloj. Protože proč ne? Jděte skrz prázdné ztracené uličky a smějte se nad předraženými kšiltovkami s nápisem „I love Prague“. Dalším nápadem je bezpochyby Vyšehrad. Jděte ochutnat trochu gotiky a projděte si namalované bludiště na silnici u baziliky svatého Petra a Pavla. Spousta kostelů po Praze dokonce otevírá na mše. Na jednu takovou se mi podařilo vniknout, v kostele Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici. Zjistíte, že i během krize kulturní památky stále stojí. Když už jsme v té Spálené, běžte se podívat do antikvariátu hned na Národní třídě. Možná odejdete s knihou nebo LP deskou, najednou budete mít doma co dělat a život bude o něco krásnější.

Kromě centra si můžete vyšlápnout i Žižkov, až nahoru k pomníku. Jsou odtamtud nepopsatelně krásné západy slunce, ovšem až poté, co vás přejde černo před očima z toho kopce, který jste právě vyšli. Za odměnu si běžte třeba pro Wok nudle k okénku a udělejte si příjemný večer. Spousta kin nyní prodává za přátelskou cenu filmy online, tak proč si neudělat kino doma? Mým oblíbeným tipem je Botanická zahrada v Troji, která své brány také nezavřela. Všichni ji známe z léta rozkvetlou, ale ve výsledku si pamatujeme jen to, že ten den bylo příšerné horko. Hoďte na sebe něco teplého a jděte do přírody.

Na závěr, co dělat venku ve dvou? Kupte si třeba chai latté do kelímku a jděte na Kampu počítat žluté tučňáky nebo se posaďte do relaxační oázy, na Střelecký ostrov a pozorujte blázny, kteří mrznou na šlapadlech.

Nebojte se vyplnit si čas něčím jiným než koukáním do stropu. Objevujte, protože míst po Praze i mimo Prahu, kam můžete v této době zamířit, je nespočet. Stačí jen chtít.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..