Přichází poslední a zároveň nejkratší zimní měsíc. Tmavé a studené únorové dny přímo vybízí k lenošení doma, ale svět kultury nikdy nespí. Pojďme se společně podívat na to nejzajímavější ze světa filmu, divadla, hudby a mnoha dalšího.

Film music Prague 2019

Kdy: 1.- 4. 2. 2019

Kde: Palác Žofín, Forum Karlín, Rudolfinum, Praha

V minulých letech Prahu poctili svou návštěvou již mnozí filmoví skladatelé, jmenovitě například Craig Armstrong, tvůrce hudby k romantické komedii Láska nebeská, nebo Patrick Doyle, který pomohl přivést k životu čtvrtý díl ságy o Harry Potterovi. Stejně je tomu i v roce 2019, kdy si český divák může v rámci festivalu filmové hudby vybrat mezi desítkami koncertů, diskuzí nebo worshopů. Na své si letos přijdou třeba fanoušci hudby ze seriálu Stranger things nebo z kultovního sci-fi Matrix.

Vítejte v těžkých časech

Kdy: 18. 10. 2018- 4.2. 2019

Kde: DOX Centrum současného umění, Praha

Lidskou přirozeností je stěžovat si. Každý z nás již pravděpodobně prohlásil, že někdy dříve rozhodně bylo líp. Přesto ale s problémy, soukromými ani světovými, už z principu nic neděláme. Raději vypustíme všechny starosti a jdeme si třeba zacvičit. Naše doba je tak cvičením přímo posedlá, protože pohyb nám umožňuje se, ve vší té uspěchanosti, trochu uvolnit a zapomenout na své strasti. Výstava Vítejte v těžkých časech nabízí originální interaktivní spojení sportu a problémů, sužujících tento svět.

La Película

Kdy: 19.- 26. 2. 2019

Kde: kino Světozor (Praha), Minikino (Ostrava), kino Scala (Brno) a Bio Central (Hradec Králové)

Již 14. ročník festivalu španělské kinematografie se nezadržitelně blíží. Představí se nám například psychologický thriller Všichni to vědí nebo dokument Vzpomínky na tajemný rok, představující dosud neznámou kapitolu ze života marxistického revolucionáře Ernesta Che Guevary. Za zhlédnutí rozhodně stojí i černobílý snímek mexického režiséra Cuaróna Roma, který si vysloužil hned 10 oscarových nominací.

Roma, Zdroj: ČSFD

Malá Inventura

Kdy: 20.2.- 28. 2. 2019

Kde: Praha

Festival Malá Inventura je souhrnem nejaktuálnějších premiér nového divadla v České republice. Letos je poprvé součástí festivalu i projekt, který spojuje pražskou a berlínskou divadelní scénu, na programu jsou tedy i díla z Berlínského nezávislého divadla.

Praha zítra?

Kdy: 9. 1.- 20. 3. 2019

Kde: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Praha

Součástí výstavy je okolo sedmdesáti architektonických projektů, které spojuje jeden cíl – udělat Prahu lepší. Návrhy se soustředí na různé části města a zasahují do všech sfér života.

SALM MODERN #1: MOŽNOSTI DIALOGU

Kdy: 2. 12. 2018 – 1. 12. 2019

Kde: Salmovský palác

Výstava vznikla jako společný projekt Národní galerie Praha a drážďanského muzea Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Základem je důraz na mezinárodní spolupráci umělecké scény a dialog mezi městy a uměním ze Západu a Východu ve střední Evropě. Název je odvozen od stejnojmenného snímku Jana Švankmajera z roku 1982, jehož hlavním motivem je jeden celek tvořen mnoha různými částmi- mimo jiné cíl i této výstavy .

Zdroj: Národní galerie Praha

Radomíra Sedláková: Nereálný socialismus

Kdy: 12. 2. 2019 v 19:00

Kde: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Praha

Komunistická éra zanechala na Praze obrovské množství stop. Z 20. století tak zbylo mnoho architektonických projektu, které z politických, ekonomických či jiných důvodů nebyly nikdy uskutečněny. Jak by mohlo hlavní město vypadat kdyby se ony návrhy realizovat podařilo? Na tuto otázku odpovídá kurátorka a teoretička architektury Radomíra Sedláková.

Adam Česlík: Překonání vlastního stínu

Kdy: 23. 2. 2019 v 10:00

Kde: TBA, Praha

Přesto, že jako lidé žijeme v míru a máme se podstatně lépe než dříve, stále více z nás trpní různými formami civilizačních onemocnění, jako jsou deprese či úzkosti. Cílem přednášky je seznámit s nimi a představit posluchačům různé formy léčby a prevenci těchto stále častějších chorob.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..