Přichází poslední a zároveň nejkratší zimní měsíc. Tmavé a studené únorové dny přímo vybízí k lenošení doma, ale svět kultury nikdy nespí. Pojďme se společně podívat na to nejzajímavější ze světa filmu, divadla, hudby a mnoha dalšího.
Film music Prague 2019
Kdy: 1.- 4. 2. 2019
Kde: Palác Žofín, Forum Karlín, Rudolfinum, Praha
V minulých letech Prahu poctili svou návštěvou již mnozí filmoví skladatelé, jmenovitě například Craig Armstrong, tvůrce hudby k romantické komedii Láska nebeská, nebo Patrick Doyle, který pomohl přivést k životu čtvrtý díl ságy o Harry Potterovi. Stejně je tomu i v roce 2019, kdy si český divák může v rámci festivalu filmové hudby vybrat mezi desítkami koncertů, diskuzí nebo worshopů. Na své si letos přijdou třeba fanoušci hudby ze seriálu Stranger things nebo z kultovního sci-fi Matrix.
Vítejte v těžkých časech
Kdy: 18. 10. 2018- 4.2. 2019
Kde: DOX Centrum současného umění, Praha
Lidskou přirozeností je stěžovat si. Každý z nás již pravděpodobně prohlásil, že někdy dříve rozhodně bylo líp. Přesto ale s problémy, soukromými ani světovými, už z principu nic neděláme. Raději vypustíme všechny starosti a jdeme si třeba zacvičit. Naše doba je tak cvičením přímo posedlá, protože pohyb nám umožňuje se, ve vší té uspěchanosti, trochu uvolnit a zapomenout na své strasti. Výstava Vítejte v těžkých časech nabízí originální interaktivní spojení sportu a problémů, sužujících tento svět.
La Película
Kdy: 19.- 26. 2. 2019
Kde: kino Světozor (Praha), Minikino (Ostrava), kino Scala (Brno) a Bio Central (Hradec Králové)
Již 14. ročník festivalu španělské kinematografie se nezadržitelně blíží. Představí se nám například psychologický thriller Všichni to vědí nebo dokument Vzpomínky na tajemný rok, představující dosud neznámou kapitolu ze života marxistického revolucionáře Ernesta Che Guevary. Za zhlédnutí rozhodně stojí i černobílý snímek mexického režiséra Cuaróna Roma, který si vysloužil hned 10 oscarových nominací.
Malá Inventura
Kdy: 20.2.- 28. 2. 2019
Kde: Praha
Festival Malá Inventura je souhrnem nejaktuálnějších premiér nového divadla v České republice. Letos je poprvé součástí festivalu i projekt, který spojuje pražskou a berlínskou divadelní scénu, na programu jsou tedy i díla z Berlínského nezávislého divadla.
Praha zítra?
Kdy: 9. 1.- 20. 3. 2019
Kde: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Praha
Součástí výstavy je okolo sedmdesáti architektonických projektů, které spojuje jeden cíl – udělat Prahu lepší. Návrhy se soustředí na různé části města a zasahují do všech sfér života.
SALM MODERN #1: MOŽNOSTI DIALOGU
Kdy: 2. 12. 2018 – 1. 12. 2019
Kde: Salmovský palác
Výstava vznikla jako společný projekt Národní galerie Praha a drážďanského muzea Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Základem je důraz na mezinárodní spolupráci umělecké scény a dialog mezi městy a uměním ze Západu a Východu ve střední Evropě. Název je odvozen od stejnojmenného snímku Jana Švankmajera z roku 1982, jehož hlavním motivem je jeden celek tvořen mnoha různými částmi- mimo jiné cíl i této výstavy .
Radomíra Sedláková: Nereálný socialismus
Kdy: 12. 2. 2019 v 19:00
Kde: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Praha
Komunistická éra zanechala na Praze obrovské množství stop. Z 20. století tak zbylo mnoho architektonických projektu, které z politických, ekonomických či jiných důvodů nebyly nikdy uskutečněny. Jak by mohlo hlavní město vypadat kdyby se ony návrhy realizovat podařilo? Na tuto otázku odpovídá kurátorka a teoretička architektury Radomíra Sedláková.
Adam Česlík: Překonání vlastního stínu
Kdy: 23. 2. 2019 v 10:00
Kde: TBA, Praha
Přesto, že jako lidé žijeme v míru a máme se podstatně lépe než dříve, stále více z nás trpní různými formami civilizačních onemocnění, jako jsou deprese či úzkosti. Cílem přednášky je seznámit s nimi a představit posluchačům různé formy léčby a prevenci těchto stále častějších chorob.