Na pozadí rostoucího množství dezinformací a aktuálních trestních řízení s největšími českými dezinformátory, jako jsou Patrik Tušl nebo Jana Peterková, se 20. června v Bratislavě uskutečnila akce Fighting Misinformation Online: Strengthening Media Literacy in CEE pořádaná mediálním projektem Transitions ve spolupráci s Evropským universitním institutem a Googlem.
Celodenní program začal poněkud depresivním úvodem – lidé ve střední a východní Evropě a Pobaltských státech používají jako hlavní informační zdroje televizi, internet nebo sociální sítě, častým zdrojem informací jsou ale i přátelé a rodina, v Čechách jde o 71 % lidí, na Slovensku 73 % , facebook je nejčastějším zdrojem pro 62 % Čechů. Po online zpravodajských portálech jsou rodina nebo přátelé v tuzemsku nejčastějšími zdroji.
Daiva Repečkaitė mluvila o anti-vakcinačním hnutí a o tom, jak se jedna skupina snaží najít víc a víc konspirací.
Jaroslav Valůch během přednášky Media Literacy in Czechia and Slovakia popsal „projekt“, během kterého strávili s kolegy stovky hodin s lidmi staršího věku a sledovali, jakým způsobem se buduje důvěra. Projekt dále obnášel vysvětlování a propojování informací s pozitivnějšími emocemi, které se pojí s odhalováním fikcí a nepravd nebo polopravd. Mimo to měli lidé možnost setkat se s novináři a zjistit, co žurnalistická práce skutečně obnáší a jak funguje.
Přednáška Be Internet Awesome in Central and Eastern Europe
Zaznělo mimo jiné, že by se generaci Z měly ukazovat hodnoty, jak se chovat v online i offline životě, ne jen to, že máme mít dobrá silná hesla a nechodit na některé explicitní stránky. Malgorzata Pisarkiewicz a Agata Łuczyńska mluvily o masivním programu, do kterého zapojily studenty a učitele, sledovaly ale i ukrajinskou menšinu nebo ukrajinské a blízkovýchodní uprchlíky. Svou prezentaci zakončily slovy, že boj s dezinformacemi začíná u dětí, které pracují s emocemi a učí se, jak začít věřit.
Akce, jejímž cílem je bojovat proti dezinformacím pomocí sdílení znalostí, vzájemné spolupráce mezi zainteresovanými subjekty a zvýšení mediální gramotnosti, byla přenášená i online a lze ji pustit ze záznamu zde.