Již dříve jsme se zabývali scientologií a tím, jak se postupně infiltruje do české společnosti. Nyní přinášíme upravenou verzi předchozího článku.
Dnes popíšeme trochu podrobněji, jakým způsobem scientologické organizace ovlivňují studenty, aby vstoupili do jejich řad. Činí tak skrze řadu workshopů a kurzů, které podle odborníků obsahují prvky manipulace. Samo Ministerstvo školství ve svém vyjádření říká, že „materiály scientologů obsahují zavádějící a vědecky nepodložená tvrzení“ a „preventivní protidrogové programy nabízené scientology obsahují manipulativní prvky.“ Nedostatek zájmu u mladé generace pak řeší známostmi s politickými osobnostmi a propagací na školách. Nutno podotknout hned na začátku, že scientologové mají i vlastní mateřské a základní školy nazvané BASIC. V Česku a na Slovensku spravují dohromady na dvě desítky center, kde se děti učí podle Hubbardovy filozofie. Úspěch scientologických pedagogických aktivit potvrzují i akademici. Mnohem větším problémem se však zdají být napojení scientologických organizací na vlivné politiky.
Podpora senátorů a senátního výboru
V minulosti byli oblíbenými propagátory scientologických akcí senátoři ČSSD jako například bývalý předseda Senátu Milan Štech nebo Miroslav Nenutil. Se ztrátou volebních preferencí se však zájem scientologů přesunul a spojence teď ve většině představují politici ANO a KDU-ČSL (s občasnou podporou lidí okolo hnutí SPD). V posledních letech scientologické aktivity podporovali poslanec Martin Kukla (ANO), senátor Josef Klement (KDU-ČSL), senátorky Eva Rajchmanová (KDU-ČSL) a Jarmila Smotlachová (ODS). Dále Petr Gawlas (nez.), který scientology propagoval hned několikrát, senátoři Ladislav Chlupáč (ODS), Jaroslav Chalupský (Svobodní) nebo Miroslav Plevný (STAN).
Je zarážející, že si senátoři a jejich asistenti název organizace, s níž spolupracují, ani nezadali do Google vyhledávače. Zjistili by, že české úřady, odborníci i média dlouhodobě upozorňují na pochybné aktivity spolku Řekni ne drogám, tedy „skupinu uplatňující výrazně manipulativní postupy“ (jak píše MŠMT). A to už od roku 2004: „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo vnitra, Národní protidrogová centrála Policie ČR a Sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky vydávají společné stanovisko k aktivitám scientologů v oblasti primární protidrogové prevence.“ Všechny tyto státní orgány se prohlášením starým již 20 let „distancují od aktivit scientologů v protidrogové oblasti v ČR a považují je za rizikové pro mládež i dospělé.“
Oslovili jsme všechny zmíněné politiky ohledně jejich spolupráce nebo kontaktu se zmíněným spolkem Řekni ne drogám. Senátorka Jarmila Smotlachová o napojení na scientologii dle svých slov nevěděla, ale setkala se s organizací jednou a další nabídky jí nepřišly. Podobně se vyjádřil i senátor Petr Gawlas, o napojení nevěděl a se spolkem již nespolupracuje. Pouze jednorázovou spolupráci potvrdil také asistent senátora Jaroslava Chalupského Libor Vondráček. Miroslav Plevný ve vyjádření zmiňuje, že jej spolek oslovil, pozval na akci v jeho obvodu a spoléhal se na to, že spolek má zaštítění senátním výborem pro vzdělání, vědu a kulturu. Pro zvážení spolupráce prý nemá dostatek relevantních informací. Milan Štěch si na takové setkání nevzpomíná.
Ostatní politici na zaslané otázky buď zatím neodpověděli, nebo se vyjádřili anonymně. Ve vyjádřeních mimo záznam jeden z asistentů například uvádí, že spolek chtěl po senátorovi podpis na hlavičkový papír a krátké prohlášení o tom, jak na něho setkání působilo. Na jiné akci, kde asistent senátora zastupoval, prý také přednášející tvrdili očividné lži: „Například dětem, které jim na přednáškách řeknou, že mají doma konopné mýdlo, tvrdí, že jim to „roztrhá“ ručičky, protože je to jedovatá droga.“
Aktivity podporují i města a obce
Nejsou to však jen senátoři, kdo nerespektuje vyjádření Ministerstva školství a dalších českých úřadů. Jen za červen loňského roku se do scientologických aktivit zapojily městské úřady ve Stříbře , Havlíčkově Brodu, Podbořanech, Jindřichově Hradci, Českém Těšíně, Orlové, Třinci, Zlíně, Nymburku, Žatci, Velkém Meziříčí, Uherském Hradišti a mnoha dalších obcích. Většina městských úřadů se tímto spojením prezentuje na oficiálních sociálních sítích nebo webových stránkách.
Město Orlová v odpovědi na náš dotaz sice uvedlo, že od loňského roku již se spolkem Řekni NE drogám nespolupracuje, ale příspěvky z minulých let jsou na webových stránkách města stále k dohledání. Nymburk spolupráci se spolkem zváží, ale příspěvek na svém webu také ponechá, protože již není aktuální. Třinec zmiňuje, že zárukou pro „nezávadnost“ spolku pro ně byla záštita již zmíněného senátního výboru a že spolupráci přerušili až na základě informací od MŠMT. Žatec informace o napojení spolku na scientologickou církvi obdrželo až z e-mailu s našimi dotazy. Ostatní obce na zaslané otázky stále ještě neodpověděly. Každá taková propagace tomuto pochybnému spolku ovšem dodává důvěryhodnost u dalších obcí nebo institucí, které hledají protidrogové programy. Například u škol.
Vliv na desítky tisíc dětí
Vedení škol často netuší, kdo za spolkem Řekni NE drogám stojí. K tomu se vyjádřilo také MŠMT : „Za znepokojující je možné považovat to, že někteří komunální a dokonce i vrcholní politici podceňují rizika spojená s podporou aktivit skupiny, která v oblasti protidrogové prevence nemá žádnou odbornou kvalifikaci, a podléhají jednoduchým sloganům, aniž by si uvědomili, že svojí podporou umožňují další šíření názorů scientologů a matení široké veřejnosti, pro kterou by volení političtí představitelé měli být jedním ze vzorů.“
V dřívějších článcích jsme zmiňovali, že se scientologové „infiltrují“ do škol a sbírají tam nic netušící teenagery. Josef Radimecký, ředitel Sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, k tomu říká: „Společnost pro výzkum sekt upozornila, že již v první polovině 90. let byl zaznamenán pokus scientologů získat nové příznivce prostřednictvím pseudoléčebných programů pro závislé. V ČR je tento program nabízen pod mezinárodním označením Narconon.“
Některé školy jsou však pravděpodobně natolik aktivní, že jim na sociálních sítích dělají reklamu. Hnutí tvrdí, že v ČR k dnešnímu dni ovlivnilo přednáškami minimálně 130 000 dětí. Například v roce 2022 se uskutečnilo 301 přednášek na 76 různých školách, kterými prošlo celkem 9300 dětí. K tomu se musí přičíst rozdávání letáků před školami nebo na dalších veřejných místech, Cykloběh proti drogám a další aktivity napojené na Narkonon.
Takto velká kampaň funguje i přesto, že „MŠMT upozorňuje vedení škol a školských zařízení, že podporou programů prováděných scientology se mohou vystavit riziku stížností až trestního stíhání ze strany rodičů nezletilých žáků, respektive ze strany zletilých studentů, neboť byli upozorněni na rizika spojená se scientologií. V případě podpory těchto programů a umožnění vstupu do školy by totiž mohlo dojít k zanedbání povinnosti ochrany dětí a mládeže před nebezpečným vlivem sekt.“
Šinčchondži, moonisté a indický guru
Problém je však širší. Scientologické organizace nejsou jediné moderní sekty, které se pokouší infiltrovat do českých škol skrze přednášky a spojení s politiky. V srpnu 2023 vydaly Seznam Zprávy reportáž, ve které rozkrývaly napojení korejské sekty Šinčchondži na některé senátory a školy. Dokonce i po upozornění reportérů však ředitelé škol neoznámili tento fakt svým studentům. Na tyto mladé lidi tak může HWPL (Heavenly culture, World Peace, restoration of Light) působit jako bezpečná humanitární organizace, ačkoliv se jedná o rekrutovací organizaci Sinčchondži. Problém je o to závažnější, že bývalé členky české odbočky Šinčchondži v reportáži Kristiny Cirokové ze Seznam Zpráv nebo v reportáži na serveru Flowee popisují fyzické a psychické týrání.
Stejné metody infiltrace na školách užívají také moonisté (oficiálně Církev sjednocení) se svou studentskou organizací WCARP (World Collegiate Association for the Research of Principles), pod níž pořádají akce na českých školách. Neslavná byla také aféra na Slovensku, kde se do škol pokoušeli implementovat jógu, ale vybrali si pro tyto účely sektářské hnutí Swámího Mahešwaranandy. Ten byl v Rakousku a Slovinsku obviněn ze sexuálního zneužívání svých mladých žaček. Nyní sídlí v moravské vesnici Střílky a podle serveru Aktuálně.cz se za ním stěhují tisíce lidí. Existují přitom i české ženy, které dle svých svědectví tento guru zneužil.
Ze všech uvedených případů se zdá, že v České republice se téměř každá sekta (neboli státem neregistrované náboženské společenství vystupující jako „občanské sdružení“) může dostat do českých škol a získávat tam důvěru mladých lidí. Ti přitom představují největší podíl obětí sektářských hnutí. Alternativa například pro scientologické aktivity přitom existuje – příkladem toho může být organizace Podané ruce. Je tedy otázkou, kdy se toto téma stane společensky palčivé a vybudí potřebné úřady k řešení celé situace.
Pro kontext dodáváme také aktuální informaci o charitativním večeru pořádaném Domem Dobra a náborovou mládežnickou organizací HWPL, která spadá pod sektu Šinčchondži. Tato organizace podle serveru E15 propaguje své myšlenky také skrze pomoc ukrajinským uprchlíkům. Pozvánku na tuto akci obdrželo mnoho spolků, neziskových a dalších organizací včetně naší redakce.